V dobách, jako je tato, neexistuje žádná alternativa ke zlatu

08.03.2022

By Evan Harp: Geopolitická nejistota bují, protože ruská invaze na Ukrajinu trvá už týden (v době vydání článku, pozn. redakce). Ceny zlata se drží nad 1900 USD za unci a jsou připraveny k dalšímu nárůstu.

Článek byl publikován zde: 03.03.2022


"Kromě hledání uchovatele hodnoty v dobách zvýšeného napětí na trhu věříme, že mnoho investorů považuje nadcházející cyklus zvyšování sazeb za extrémně riskantní vzhledem k abnormálnímu makroekonomickému pozadí," řekl James Luke, manažer fondu ve společnosti Schroders. "Kromě vysokého zadlužení se vyspělé ekonomiky staly závislými na masivních měnových a fiskálních stimulech. Potenciál pro negativní zpětnovazební smyčky (reakce, která způsobí pokles funkce v reakci na stimul) do reálné ekonomiky a finančních trhů, když je stimul odstraněn a úrokové sazby rostou, je zvýšený," dodal Luke.

Luke věří, že existuje riziko, že zpřísnění měnové politiky by mohlo způsobit stagflaci. Když v 70. letech udeřila stagflace, byli zlatokopové a těžaři zlata osamělými ostrovy úlevy uprostřed bezútěšného ekonomického oceánu. Vzhledem k vysokému geopolitickému riziku a přetrvávající inflaci se investoři možná budou chtít poohlédnout po fondech, jako je Sprott Physical Gold Trust (PHYS), Sprott Gold Miners ETF (SGDM) a Sprott Junior Gold Miners ETF (SGDJ).

Luke popsal zlato jako "TINA" ("There Is No Alternative" = v překladu "neexistuje žádná alternativa") jako bezpečné útočiště v nadcházejících letech a řekl: "Je těžké tvrdit, že tradiční zajišťovací nástroje, jako jsou vládní dluhopisy, jsou stejně přitažlivé jako byly v minulosti, v neposlední řadě proto, že ekonomiky jsou vysoce zadlužené, výnosy jsou stále blízko historických minim a inflace by mohla být strukturálně vyšší.

Mark Bristow, generální ředitel Barrick Gold, také vidí ve žlutém kovu potenciál pro pozitivní vývoj a také vidí možný kolaps trhů, protože ruská invaze pokračuje. "Máme velmi horké trhy a nyní skutečně zatěžujeme globální ekonomiku. Ovlivní to úplně všechny. Pokud to bude pokračovat déle, hrozí, že by to mohlo zhroutit trh."


Autor článku: Evan Harp

Překlad: Finanční ninja