V podmínkách vysoké inflace 36 % zaměstnanců vydělávajících 100 000 dolarů a více tvrdí, že žijí od výplaty k výplatě

24.06.2022

By Greg Iacurci: Podle společnosti Willis Towers Watson žije 36 % amerických zaměstnanců s platem 100 000 dolarů a více od výplaty k výplatě, což je dvakrát více než v roce 2019.

Článek byl publikován zde: 16.06.2022


Více než třetina amerických zaměstnanců s vysokými příjmy se cítí být bez peněz - tento podíl se v posledních letech dramaticky zvýšil.

Podle průzkumu poradenské společnosti Willis Towers Watson žije 36 % amerických zaměstnanců s platem 100 000 dolarů a více od výplaty k výplatě, což je dvakrát více než v roce 2019.

To je více než 34 % zaměstnanců s příjmy 50 000 až 100 000 dolarů ročně, kteří žijí od výplaty k výplatě, i když méně než 52 % zaměstnanců s příjmy nižšími než 50 000 dolarů, jak vyplývá z průzkumu.

Vysoce vydělávající zaměstnanci jsou však jedinou skupinou, která v posledních třech letech zaznamenala nárůst v řadách lidí žijících z výplaty do výplaty.

"Zaměstnanci s vyššími platy nejsou imunní vůči tomu, že žijí od výplaty k výplatě," řekl Mark Smrecek, vedoucí trhu finančního blahobytu pro Severní Ameriku ve společnosti Willis Towers Watson.

Společnost Willis Towers Watson provedla v prosinci a lednu 2022, tedy před posledními údaji o inflaci, průzkum mezi 9 658 zaměstnanci na plný úvazek z velkých a středně velkých soukromých zaměstnavatelů.

Zjištění jsou podobná nedávnému průzkumu společnosti LendingClub, který zjistil, že 36 % lidí vydělávajících alespoň 250 000 dolarů ročně žije od výplaty k výplatě.


Inflace může přimět více lidí žít od výplaty k výplatě

Rychle rostoucí náklady na potraviny, dopravu a další oblasti rodinných rozpočtů mohou podle Smrečka ještě více snížit schopnost rodin spořit.

Index spotřebitelských cen vzrostl v květnu oproti předchozímu roku o 8,6 %, což je nejvyšší hodnota inflace za posledních zhruba 40 let. Federální rezervní systém ve středu zvýšil svou základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu, což je největší zvýšení od roku 1994, v rámci pokračující snahy o omezení spotřebitelských nákladů.

"Tato čísla se pravděpodobně zvýší, pokud budeme vidět, že tyto výsledky inflace pokračují," řekl Smreček o lidech žijících od výplaty k výplatě.

Výdaje na bydlení a dluhy představují rozpočtové problémy

Příčiny finanční zátěže se liší v závislosti na příjmu. Podle Smrečka lidé s nejvyššími příjmy uváděli jako nejpalčivější problém výdaje na bydlení, zatímco lidé s nízkými příjmy častěji uváděli například potíže s dluhy.

Průzkum sice nerozlišuje konkrétní výdaje na bydlení, ale zaměstnavatelé anekdotickým způsobem poukazují na zvýšené náklady na nájemné a hypotéky, protože pracovníci během pandemie změnili bydliště, dodal Smrecek. Zaměstnanci s vyššími příjmy mají častěji než zaměstnanci s nižšími příjmy zaměstnání, které jim umožňuje pracovat na dálku.

Někteří finanční plánovači doporučují Američanům, kteří nemají dostatek peněz, aby se pokusili přijmout pravidlo 50-20-30, aby se jejich výdaje srovnaly. To spočívá v tom, že 50 % příjmů po zdanění je určeno na nezbytné výdaje, 30 % na diskrétní výdaje a zbývajících 20 % na úspory, investice a snižování dluhů.


Autor článku: Greg Iacurci

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.