V případě, že bitcoin nahradí fiat, mohl by dosáhnout 4,8 milionu dolarů

01.04.2022
Zdroj: pixabay.com
Zdroj: pixabay.com

By Radek Dintar: Dva manažeři společnosti VanEck se pokusili vypočítat předpokládanou cenu bitcoinu, pokud by se stal globálním rezervním aktivem. Jejich výsledky jsou poměrně překvapivé.

Článek byl publikován zde: 01.04.2022


Vedoucí pracovníci společnosti VanEck, Eric Fine a Natalia Gurushina vytvořili rámec pro oceňování zlata a bitcoinu, pokud by se staly globálními rezervními aktivy. Jejich model předpovídá nejvyšší cenu bitcoinu na hodnotě 4,8 milionu dolarů a za unci zlata pak 31 000 dolarů.

Bitcoin jako globální rezervní aktivum

Je možné, aby se cena bitcoinu vyšplhala až na 4,8 milionu dolarů? Společnost VanEck si zřejmě myslí, že se to stát může.

Ve středečním příspěvku na blogu vedoucího oddělení aktivního dluhu ve společnosti VanEck, Erika Finea a hlavní ekonomky Natalie Gurushinyové je uvedena cílová cena bitcoinu ve výši 4,8 milionu dolarů, v případě, že by se tato špičková kryptoměna stala globálním rezervním aktivem.

"Vytvořili jsme jednoduchý rámec pro ocenění zlata a Bitcoinu"

To jsou slova článku, který vysvětluje, jak dvojice dospěla k číslu 4,8 milionu dolarů - tedy vydělením globální peněžní zásoby 21 miliony, což je celkový počet bitcoinů, které kdy budou kdy existovat.

Provedením tohoto výpočtu s použitím globálního M0 (likvidní peníze, které lze použít k okamžitým výdajům) získáme cílovou cenu 1,3 milionu dolarů za jednu BTC minci. Při použití kombinované celkové zásoby peněz M0 a M2, kterou ekonomové upřednostňují, však dostaneme předpověď nejvyšší ceny 4,8 milionu amerických dolarů.

A co cena zlata?

Článek rovněž uvádí průměrný cenový cíl 31 000 USD za unci zlata při použití stejné metodiky. Vedoucí pracovníci společnosti VanEck poukazují na to, že vzestupná hodnota bitcoinu se zdá být mnohem vyšší než v případě zlata, avšak s výhradou, že obě předpovědi by bylo třeba upravit směrem dolů o míru nepravděpodobnosti, že by se některá z nich stala globálním rezervním aktivem. V článku se uvádí:

"Například investor, který vidí 10% šanci, že se zlato stane rezervním aktivem, by mohl říci, že náš 'extrémní scénář' ceny 31 000 USD za unci představuje praktický cenový cíl 3 100 USD za unci"

Přesto (i při takto nízkých šancích) by výpočty společnosti VanEck stále předpovídaly současné ocenění bitcoinu na částku 480 000 USD, a to při 10% šanci, že se toto aktivum v budoucnu stane globální rezervní měnou.

Závěr

VanEck není jedinou investiční společností, která uvádí extrémní předpovědi ceny bitcoinu. V lednu výzkumná zpráva společnosti ARK Invest Cathie Woodové předpověděla, že bitcoin by mohl do konce roku 2030 dosáhnout hodnoty 1 milionu dolarů. Jiné firmy však byly k potenciálu bitcoinu výrazně skeptičtější. Například v únoru analytici společnosti JPMorgan odhadli, že současná "spravedlivá hodnota" bitcoinu činí pouze 38 000 USD, přičemž uvedli dlouhodobý cílový kurz tohoto aktiva ve výši 150 000 USD.


Autor článku: Radek Dintar (Kryptomagazin)