V roce 1976 prohlásili, že stříbro a zlato jsou mrtvé – ale blázni měli pravdu!

23.01.2022

By Jeff Clark: Pokud si myslíte, že stříbro v tomto cyklu míří na nová historická maxima... Nebo věříte, že zlato bude střední čtyřciferné nebo dokonce pětimístné... Pak by si o vás mnoho lidí mohlo myslet, že jste blázen... Mě tak občas nazývali. Ale jde o to - bláznové jako jsme my měli pravdu už dříve.

Originál článku publikován zde: 1. listopadu 2021.


Když bylo zlato v polovině 70. let nízko na 100 dolarech, někteří učinili "zvláštní" předpověď, že dosáhne 500 dolarů. A byli okamžitě označeni za blázny.

Totéž u stříbra...

Někteří měli tu drzost předpovídat, že stříbro bude stát 40 dolarů - když bylo v roce 1976 na 4 dolarech.

"Ti lidi nejsou nic jiného, než blázni" byl v té době běžný refrén mainstreamu (hlavního proudu).

A uvažte, co se tehdy dělo se zlatem a stříbrem... ceny byly po většinu roku 1975 uzamčeny v sestupné spirále - a pak se v roce 1976 ještě více snížily. Zdálo se, že mají smůlu. Existovalo mnoho katalyzátorů, o kterých si mnozí mysleli, že je posunou výše, ale sestupný trend pokračoval dál a dál a nutil mnoho investorů se vzdát.

Zní vám to povědomě?

Jak uvidíte, tehdy bylo hodně negativních názorů na zlato a stříbro - to vše se nedlouho poté ukázalo jako velmi nesprávné.

Opravdu jsem chtěl vědět, co v té době investoři a média říkali o zlatu a stříbru, a tak jsem požádal o pomoc dva místní knihovníky spolu se svým synovcem, aby vyhrabali nějaké citáty z roku 1976.

Zde je to, co jsme našli...

Zlato a stříbro jsou mrtvé!

Veřejná prohlášení uvedená níže byla všechna učiněna v roce 1976. Komentáře jsem umístil do cenového grafu a přesně určil datum, kdy byly vysloveny vzhledem k ceně. Uvidíte také, že jsem si nemohl odpustit své vlastní uštěpačné poznámky.

Později vám ukážu, co se stalo s cenou zlata a stříbra a jak trapně se tito lidé mýlili - a jakou pravdu měli ti blázni..


[1] "Aspoň pro tuto chvíli se zdá, že večírek pro zlato a stříbro skončil." New York Times, 26. března.

Milý New York Times: Večírky nikdy netrvají dlouho; pevné základy ano.

[2] "Ačkoliv je naštěstí pan Heim mimo drahý kov, není o nic optimističtější, pokud jde o současný stav akciového trhu. Vyzývá své klienty, aby vložili své peníze do pokladničních poukázek." New York Times, 26. března.

Vsadím se, že mnoho klientů pana Heima s ním nebylo příliš spokojeno, když zlato do ledna 1980 vzrostlo více než šestinásobně, zatímco americký dolar - který je základem hodnoty státních pokladničních poukázek - ztratil ve stejném období neuvěřitelných 26,2 % své kupní síly.

[3] "Je to trh prodeje. Nikdo nekupuje zlato," řekl obchodník v Curychu. New York Times, 20. července.

Zní to povědomě. Ale tak co? Být úspěšným investorem znamená dívat se na horizont a investovat do toho, co pravděpodobně poroste, ne do toho, co je momentálně populární.

[4] "Přestože se cena do konce týdne zotavila na 111 dolarů, je to stále tristní číslo pro příznivce zlata, kteří ještě nedávno předpovídali ceny 300 dolarů a více." Časopis Time, 2. srpna.

Ukázalo se, že ty předpovědi ceny 300 dolarů od příznivců zlata byly PŘÍLIŠ NÍZKÉ. Zlato dosáhlo 850 dolarů za méně než čtyři roky.

[5] "Mezitím ekonomické podmínky, které spustily zlatý boom v letech 1973 až 1974, do značné míry zmizely. Dolar je stabilní, míra světové inflace klesla a všeobecná panika vyvolaná ropnou krizí polevila. Všechny tyto trendy snižují nedůvěru k papírovým penězům, která nutí mnoho spekulantů vkládat své prostředky do zlata." Časopis Time, 2. srpna.

Jak krátkozraké toto může být? Příznaky se možná zmírnily, ale hlavní příčiny byly stále přítomny, jak později ukázaly ceny zlata a stříbra.

[6] "Naše vlastní předpovědi jsou takové, že zlato půjde pod 100 USD, s určitým zaváháním na úrovni 100 USD." Jak uvedl pan Heim v 19. srpna New York Times.

Oops! Zlato nikdy nekleslo pod 100 $, takže pokud jste poslouchali pana Heima, nebo dokonce jen čekali s nákupem, dokud zlato nekleslo pod 100 $, nikdy jste nedostali příležitost koupit, nebo jste zaplatili mnohem více. Toto je stejný pan Heim jako v bodě č. 2 výše; zajímalo by mě, kolik klientů ho opustilo do roku 1980?

[7] "V současné době pan LaLoggia říká toto: 'V dnešní ekonomické situaci prostě není nic, co by způsobilo spěch do zlata. Technické škody způsobené poklesem jsou obrovské a nelze je rychle smazat. Vyhněte se zlatu a zlatým akciím.'" New York Times, 19. srpna.

Můžete vidět, že komentáře pana LaLoggia byly učiněny během několika dní ode dna! Investoři měli udělat přesný opak toho, co doporučoval.

[8] "'Zlato bylo počátkem 70. let 20. století zajištěním proti inflaci," píše se v dopise Citibank. 'Ale peníze jsou nyní zajištěním ceny zlata.'" New York Times, 29. srpna.

Myslí to vážně? Zní to, jako by se zaměstnanci Citibank potřebovali naučit definici peněz.

[9] "Soukromé americké nákupy zlata, jakmile toto bylo legalizováno na konci roku 1974, se nikdy ve velkém měřítku neuskutečnily. Vítězem byl dolar." New York Times, 29. srpna.

Nazvěte mě, že jsem blázen... nejenže bylo zlato na vrcholu rekordů v poptávce, ale "vítězný" dolar ztratil od tohoto komentáře neuvěřitelných 79 % své kupní síly!

[10] "Někteří odborníci s dobrými výsledky v obchodování se zlatem prohlašují, že je ještě příliš brzy na nákup drahých kovů." New York Times, 12. září.

Hádám, že nerozumí konceptu kontrariánského investování. Pokud by investoři místo naslouchání "odborníkům" kupovali zlato, sledovali by, jak jejich pozice do ledna 1980 vzroste o 635 %.

[11] "Největší makléřské domy na Wall Street poté, co pohrdly investicemi do zlata během výhodných dnů na konci 60. a začátku 70. let, předvedly skvělou ukázku toho, že na večírek dorazily pozdě." New York Times, 12. září.

Další příklad pozdního příchodu investorů na býčí trh. Měli bychom dnes poděkovat investorům, těm, kteří budou tlačit ceny výše, když se konečně vrhnou na nákup zlata a stříbra?

[12] "Věří, že cena zlata míří pod 100 dolarů za unci. 'Kdo tam teď chce dávat peníze?'" Lawrence Helm, New York Times, 12. září.

Zlato nejenže nikdy nekleslo pod 100 dolarů, ale pokud jste tam "vložili své peníze", mohli byste změnit svou finanční situaci.

[13] Autor Elliot Janeway, na jehož přebalu stojí: 'Prezidenti mu naslouchají', byl dotázán recenzentem knihy na jeho preferované investice. Píše: "Zlato a stříbro? Nemá rád ani jedno. Ve skutečnosti píše: 'Jakýkoli argument proti tomu, abyste věřili zlatu a podpořili ho penězi, platí pro stříbro dvojnásob: stříbro je zlato blázna.'" New York Times, 21. listopadu.

Toto byl můj oblíbený citát od někoho, kdo byl v té době extrémně populární. Doufám, že prezidenti neposlechli pana Janewaye, protože od doby jeho komentářů po vrchol stříbra 50 dolarů v lednu 1980 vzrostlo stříbro o neuvěřitelných 1 055 %.

[14] "Pan Holt připouští, že v roce 1974 intenzivní spekulace způsobily, že se cena zlata dostala příliš daleko před sebe." New York Times, 19. prosince.

To mi připomíná tvrzení Harryho Denta, že zlato by kleslo až na 250 dolarů.


Líbí se Vám článek?


Jak to vypadá, když se někdo mýlí

Všechny tyto komentáře se nakonec úplně mýlily. Jak moc?

Podívejme se na pár let a uvidíme, co se stalo s cenami zlata a stříbra po těchto komentářích.


Blázni měli skutečně pravdu. Výroky těch, kteří mluvili o vyšších cenách - vyšších, než čemu by většina mainstreamových investorů věřila - se ukázaly jako správné. Některé projekce byly příliš nízké (a abych byl spravedlivý, některé projekce byly vyšší, než jak nakonec dopadly).

To nutně nezaručuje, že dnes budeme mít pravdu, ale máme velmi podobné nastavení: ohromující základy, přičemž většina z mainstreamu ještě neinvestovala do měnových kovů. Zdá se, že úplně nechápou - nebo chtějí pochopit - co se může stát, když je spěch do zlata a stříbra. Ale lekce historie je tu pro všechny, aby ji viděli.

Problémy dne se úplně nevyřešily. Tito investoři předpokládali, že obavy se v té době do značné míry rozplynuly. Stejně jako dnes.

Tak co, jste blázen jako ti v polovině 70. let? Ten, kdo si myslí, že stříbro by mohlo dosáhnout nových historických maxim a zlato by mohlo stoupnout na střední čtyřciferná čísla nebo výše? Historie říká, že můžete mít pravdu.

Moje rada je vydržte a ujistěte se, že jste připraveni na další velkou jízdu. Naše současné podmínky - stejně jako tehdy - vyžadují vyšší ceny stříbra a zlata. Bez ohledu na to, jak může vrchol nakonec vypadat, trpělivost nakonec zvítězila a stejně tomu bude i dnes.

Neposlouchejte lidi, kteří neznají trh se zlatem nebo chtějí vidět své jméno v novinových titulcích, nebo mají hluboce zakořeněnou víru, že centrální bankéři a politici zachrání situaci.

Zakončím to posledním citátem, který si příští generace může přečíst za několik desetiletí: "Nakupte zlato a stříbro. Půjdou mnohem výš."

Jeff Clark, GoldSilver.com

Překlad: Finanční ninja


O autorovi článku: 

Jeff Clark, aktivní investor s láskou k psaní, je celosvětově uznávanou autoritou v oblasti drahých kovů. Jako syn oceněného rýžovače zlata s rodinnými nároky na těžbu v Kalifornii, Arizoně a Nevadě má Jeff v tomto odvětví hluboké kořeny. Jeff pravidelně vystupuje na konferencích o drahých kovech, je členem představenstva společnosti Strategic Wealth Preservation v Grand Cayman a poskytuje zákazníkům GoldSilver exkluzivní analýzy a komentáře k trhu. Sledujte Jeffa na Twitteru @TheGoldAdvisor