Velká část Čechů letos zchudne, zachránit úspory jim (po)mohou investice

08.02.2022

By Investicni web: Míra inflace podle ekonomů během letošního roku překročí hladinu 10 %. Zdražovat budou zejména potraviny, energie a náklady spojené s bydlením. Česko se musí připravit na jeden z nejchudších roků ve své historii. Jak v takovém prostředí chránit úspory před devalvací? Jediné účinné řešení nabízejí vhodné investice.

Článek byl publikován zde: 31. 1. 2022


Inflace se letos podle odhadů České bankovní asociace bude v průměru pohybovat kolem 7,5 %, začátkem roku by ale mohla překonat hranici 10 %. Atakuje tak rekord z roku 1998, kdy dosáhla 10,7 %. Rostou ceny a Češi začínají chudnout.

Velice nevýhodné je podle ekonomů mít nyní peníze na běžných účtech. Právě ty jsou ale nejčastějším místem, kam Češi své úspory ukládají, peníze na nich mají tři pětiny z nás. Ke konci loňského roku měli lidé na běžných účtech uloženo přes tři biliony korun. Pokud Češi nezačnou investovat, o velkou část svých úspor přijdou.

Při inflaci 7 % ročně a nulové sazbě na běžném účtu ztrácejí lidé minimálně 7 % hodnoty kupní síly peněz. V současné době, kdy je inflace velice vysoká a je pravděpodobné, že dále poroste, je potřeba peníze uložit jinam. Například stavební spoření je jistota s podporou a má smysl. Pokud má člověk na účtu více peněz, musí uvažovat i jiným způsobem. Existuje obecné pravidlo - mít nějakou hotovost, dále třetinu úspor v nemovitostech, třetinu v akciích a dluhopisech a třetinu v drahých kovech. S tím, že se podle aktuálního ekonomického cyklu finance přelévají z jedné skupiny do druhé.

Podle jednoho aktuálního průzkumu by polovině Čechů úspory vydržely tři měsíce, 14 % Čechů ale žije od výplaty k výplatě. Podle předpokladů se však počet těch, kteří nedisponují vůbec žádnou finanční rezervou, během letošního roku zvýší. Mezi prvními pocítí růst cen nízkopříjmoví obyvatelé České republiky. Zdražují totiž věci, které z běžné spotřeby prakticky nelze vynechat.

V letošním roce zdražování nejvíce pocítí lidé, kteří jsou závislí na příjmech ze státního rozpočtu a zvýšení jejich příjmů je valorizováno buď částečně, nebo vůbec. Do této skupiny patří především důchodci, příjemci podpor typu rodičovské dovolené nebo sociálních dávek. Velkým problémem je skokové navyšování cen energií, které může uvrhat zejména zmíněné skupiny obyvatel do energetické chudoby, tedy do situace, kdy je na tom odběratel energie finančně tak, že není schopen platit své účty. Nyní, když skončila výjimka na DPH, je reálné, že spousta českých domácností nebude tyto náklady schopna ustát.

Vedle inflace se na růstu cen podepisuje i nesoběstačnost Česka. Naše republika totiž není soběstačná téměř v žádném odvětví. Země je závislá na dovozu z ostatních států například v produkci potravin nebo v živočišné výrobě. Jako na otevřenou ekonomiku na nás doléhá světová krize zásadním způsobem. Nejenže náš HDP byl závislý na turistickém ruchu, ale stojí hodně také na průmyslové výrobě, která je napojena na globální obchodní řetězce. Při jejich narušení tak dochází ke snižování produkce. Je potřeba se připravit na to, že některé položky zboží z našeho trhu zmizí a jiných bude málo a budou dražší, než jsme byli dosud zvyklí.

Autor: Roman Pilíšek


Přihlaste se k odběru finančních novinek

zdarma