Velkoobchodní ceny rostou o více než 10 procent, což ukazuje na pokračující zdražování pro spotřebitele

16.06.2022

By Ryan McMaken: Americký Úřad pro statistiku práce dnes zveřejnil nové údaje o indexu cen výrobců (PPI) a pro spotřebitele to nejsou dobré zprávy.

Článek byl publikován zde: 14.06.2022


PPI je měřítkem cen ve fázi výroby zboží a služeb a často je ukazatelem toho, kam se ubírají spotřebitelské ceny. Před rokem 1978 byl tento index znám jako index velkoobchodních cen.

V květnu letošního roku se meziroční růst indexu PPI dostal již šestý měsíc v řadě nad 10 % a dosáhl 10,8 %. V porovnání s dubnovým meziročním tempem 10,9 % se jednalo o malý pokles, který však nadále naznačuje pokračující tlak na růst cen. Meziměsíční změna za květen činila 0,8 %, což je oproti dubnové meziměsíční změně o 0,5 % více. Pohyb zůstává vzestupný, a to z velmi zvýšeného základu.

Meziroční změny indexu PPI již 12 měsíců přesahují 7 %.

Stejně jako v případě indexu CPI převládal mezi optimistickými analytiky názor, že měření PPI se v květnu výrazně zmírní a naznačí obrat směrem dolů. Zatím se zdá, že tomu tak není. Spotřebitelské ceny totiž v květnu vykazovaly jen málo známek zmírnění, když inflace CPI prudce vzrostla do blízkosti 41letého maxima 8,6 %. Pokračující růst indexu PPI ukazuje na pokračující růst cen i u spotřebitelských cen.

Změny ovšem nebyly rovnoměrné, o čemž dnes informuje agentura AP:

Skok cen zboží o 1,4 % představoval téměř dvě třetiny růstu indexu cen výrobců. Ceny zboží, které v dubnu vzrostly o 1,3 %, byly taženy rostoucími náklady na energetické produkty.

Velkoobchodní ceny benzinu se po dubnovém poklesu o 3,0 % odrazily ode dna o 8,4 % a tvořily 40 % růstu nákladů na zboží. Letecké pohonné hmoty vzrostly o 12 % poté, co v dubnu vystřelily vzhůru o 14,8 %. Zvýšily se také náklady na zemní plyn pro domácnosti, ocelářské výrobky a naftu.

Velkoobchodní ceny potravin se po zvýšení o 1,4 % v předchozím měsíci nezměnily, když náklady na hovězí a telecí maso klesly o 9,5 %, což kompenzovalo zvýšení cen zpracovaných mladých kuřat. Bez zahrnutí potravin a energií se ceny zboží zvýšily o 0,7 % po dvou měsících růstu o 1,1 % v řadě.

Tato čísla budou vytvářet další tlak na Bidenovu vládu a Federální rezervní systém, aby "něco udělali" s cenovou inflací. Není však jasné, co to znamená pro Fed, který naznačil, že se zdráhá odklonit od své pokračující politiky extrémně nesmělých kroků směrem k pomalému zvyšování sazby federálních fondů a výprodeji aktiv Fedu. Spíše se zdá, že Fed je stále více pozadu. Je skutečně pozoruhodné, že míra inflace měřená indexem spotřebitelských cen dosahuje 8,6 %, zatímco sazba federálních fondů se pohybuje na úrovni 1 % a portfolio aktiv Fedu zůstává na úrovni téměř 9 bilionů USD.

Fed se sejde tuto středu a podle konsenzu FOMC zvýší cílovou sazbu o 50 bazických bodů. Deník Wall Street Journal včera dokonce uvedl, že přibývá důkazů, že by FOMC mohl zvýšit sazby o 75 bazických bodů. Pokud se tak stane, ocitneme se na neprobádaném území, protože Fed pak bude zvyšovat sazby právě v době, kdy index S&P500 (hlavní ekonomický index) vstupuje do medvědího trhu a kdy výnosová křivka vykazuje známky inverze a blikají varovné signály recese.

Na druhou stranu, pokud se Fed rozhodne nedělat nic, nebude mít žádný manévrovací prostor, protože ekonomické podmínky se budou nadále zhoršovat. To znamená, že Fed běžně snižuje cílovou sazbu o více než 200 bazických bodů, když jde do recese, ale pokud Fed sníží cílovou sazbu i o 100 bazických bodů, bude vzhledem k současné cílové sazbě v záporných číslech. Nyní si lze snadno představit scénář, kdy Fed v polovině letošního roku zvýší cílovou sazbu o 1 nebo 2 procentní body, aby ji později v tomto roce o stejnou částku snížil. To by odpovídalo obvyklému postupu Fedu, který se uchyluje ke stimulaci pomocí snadných peněz, kdykoli ekonomika vykazuje známky zpomalení. Problém, kterému Fed nyní čelí, však spočívá v tom, že cenová inflace bude pokračovat, dokud Fed své úsilí o uvolňování peněz skutečně neomezí - což pravděpodobně způsobí výrazný pokles.

Žádné snadné východisko neexistuje. Bez ohledu na to, co Fed udělá, se ekonomika bude muset stále vypořádat s nesčetnými chybnými investicemi a bublinami, které vznikly na pozadí snadných peněz v uplynulém desetiletí - a které v letech 2020 a 2021 akcelerovaly. Pouhé zvýšení cílové sazby tuto obtížnou korekci nezmírní. Musíme také uznat, že Fed nemůže zvolit "správnou" cílovou sazbu, která "napraví" ekonomiku. Jedinou nápravou je spíše to, že Fed zcela přestane používat operace na volném trhu k manipulaci s tržními úrokovými sazbami a nechá trh, aby určoval ceny.


Autor článku: Ryan McMaken

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.