Vítejte v roce 1984

14.07.2022

By James Rickards: V poslední době se zabývám válkou o hotovost, a to z dobrého důvodu. Zatímco se pozornost všech soustředí na válku na Ukrajině, inflaci a Nejvyšší soud, vládní plány na likvidaci hotovosti se zrychlují.

Článek byl publikován zde: 27.06.2022


Například digitální měny centrálních bank (CBDC) přicházejí ještě rychleji, než mnozí předpokládali. Digitální jüan už je tady; v Číně byl představen v únoru během zimních olympijských her.

Návštěvníci olympijských her museli platit za jídlo, hotely, dopravu atd. pomocí QR kódů v mobilních telefonech, které se propojily s digitálními účty v jüanech. CBDC již zavedlo devět dalších zemí. Evropa nezůstává pozadu a pod záštitou Evropské centrální banky testuje digitální euro.

Spojené státy byly pozadu, ale rychle je dohánějí.

Federální rezervní systém zkoumal možné CBDC Fedu ve výzkumném zařízení na MIT. Nyní se tato myšlenka dostala z fáze výzkumu do fáze předběžného vývoje.

Předseda Fedu Jay Powell řekl: " Americké CBDC by mohlo... potenciálně pomoci udržet mezinárodní postavení dolaru."

To však má jen málo společného s technologiemi nebo měnovou politikou a vše souvisí s nahnáním do digitálních dobytčáků, kde můžete být poraženi zmrazením účtů, zabavením atd.

NE Crypto

Za prvé, CBDC nejsou kryptoměny. CBDC mají digitální podobu, jsou zaznamenány v účetní knize (vedené centrální bankou nebo ministerstvem financí a provoz zpráv je šifrovaný. Nicméně tím podobnost s kryptoměnami končí.

Účetní knihy CBDC nevyužívají blockchain a CBDC rozhodně nepřijímají decentralizovaný model vydávání, který je vzýván kryptoměnami. CBDC budou vysoce centralizované a přísně kontrolované centrálními bankami.

Účetní knihu CBDC může v zašifrované podobě vést sama centrální banka, aniž by potřebovala bankovní účty nebo fondy peněžního trhu. Platby lze provádět pomocí iPhonu nebo jiného zařízení, bez nutnosti kreditních karet nebo nákladných bankovních převodů.

Kdo potřebuje bankovní účty, šeky, výpisy z účtů, potvrzení o vkladech a další těžkopádné prvky bankovního vztahu, když můžete jít zcela digitálně s Fedem?

CBDC představují technologický pokrok, ale nenahrazují stávající rezervní měny.

Nejedná se o novou měnu

Je důležité si uvědomit, že CBDC není nová měna. Je to jen nový platební kanál. Digitální dolar je stále dolarem. Digitální euro je stále euro. Jde jen o to, že tato měna nikdy neexistuje ve fyzické podobě. Je vždy digitální a její vlastnictví je zaznamenáno v účetní knize vedené centrální bankou.

Budete mít účet, na kterém bude uvedeno, kolik digitálních dolarů vlastníte. Převádí se pomocí aplikace v chytrém telefonu nebo stolním počítači.

V mnoha ohledech jsou samozřejmě dolarové transakce již digitální. Většina lidí přijímá peníze bankovním převodem, nakupuje kreditními kartami a platí účty online. Všechny tyto transakce jsou digitální a šifrované. Rozdíl u CBDC spočívá v tom, že nepotřebujete banky ani společnosti vydávající kreditní karty nebo dokonce PayPal.

Vše lze opět provádět prostřednictvím Fedu s jediným účtem pro platby a příjem. CBDC by mohly do značné míry narušit celý bankovní sektor a sektor kreditních karet.

Vítejte v roce 1984

Dalším velkým rozdílem je, že vláda bude mít kontrolu nad vašimi penězi a bude vás moci neustále sledovat. Ve světě CBDC bude vláda znát každý váš nákup, každou transakci, kterou provedete, a dokonce i vaše fyzické umístění v místě nákupu.

Odtud je už jen krůček k záporným úrokovým sazbám, zmrazení účtu, srážkám daní z vašeho účtu a dokonce k tomu, aby vás vyšetřovala FBI, pokud budete volit nesprávného kandidáta nebo dávat dary nesprávné politické straně.

Pokud to zní jako přitažené za vlasy, není tomu tak.

Čína již využívá CBDC k tomu, aby politickým disidentům odepřela možnost cestovat a vzdělávat se. Kanada loni v zimě zabavila bankovní účty a kryptoúčty nenásilných protestujících řidičů kamionů.

Tyto druhy "hodnocení sociálního kreditu" a politického potlačování bude ještě snazší provádět, až budou CBDC zcela zavedeny.

Jak to souvisí s tím, čemu se někdy říká Velký reset? Jednalo by se o směřování k jednotné globální rezervní měně.

CBDC a velký reset

Vytlačení dolaru by vyžadovalo setkání a dohodu podobnou původní brettonwoodské dohodě z roku 1944. Dohoda by mohla mít mnoho podob. Přesto by tento proces odpovídal tomu, co mnozí nazývají Velkým resetem.

Přesto se v elitních kruzích věci nedějí tak rychle. Dokonce i Bretton Woods trvalo více než dva roky, než byl navržen, a dalších pět let, než byl realizován, a to i pod tlakem druhé světové války. Přechod od libry šterlinků k americkému dolaru jako hlavní rezervní měně trval 30 let od roku 1914 do roku 1944.

Jak se říká, je to složité. Přesto by z velkého resetu mohly vzejít obrovské změny.

Například nový globální měnový režim by byl příležitostí k devalvaci všech hlavních měn s cílem ukrást bohatství střadatelům.

Všechny měny nemohou devalvovat vůči všem ostatním měnám současně; to je matematicky nemožné. Přesto by všechny měny mohly současně devalvovat vůči zlatu. To by mohlo snadno vyhnat cenu zlata na 5 000 dolarů za unci nebo mnohem výše, aby se zvýšila "inflační daň" (jistě souhlasíte, že už teď platíte víc než dost!).

Stát dohledu na steroidech

Další změnou by bylo, že CBDC by umožnily mnohem snadněji zavést záporné úrokové sazby, konfiskace a zmrazení účtů některých nebo všech jejich majitelů.

Toho lze využít pro prosté politické účely nebo jako nástroje totálního státu dohledu. Dohled nad nesprávným chováním, jak jej definuje komunistická strana, je skutečným motorem digitálního jüanu více než jakékoli aspirace na roli rezervní měny jüanu.

Všechny tyto posuny nyní probíhají. Spojené státy nepřijmou vlastní CBDC přes noc, ale dříve či později to přijde.

Konečná hra CBDC by se velmi podobala dystopickému románu George Orwella Devatenáct set osmdesát čtyři. Byl by to svět záporných úrokových sazeb, nuceného výběru daní, vládní konfiskace, zmrazení účtů a neustálého dohledu.

Ve světě CBDC se možná nebudete moci snadno bránit, ale stále existuje jedna nedigitální, nehacknutelná a nesledovatelná forma peněz, kterou můžete používat.

Jmenuje se zlato.


Autor článku: James Rickards

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.