Vrchol inflace byl pohádkou stejně jako přechodná inflace

15.06.2022

By Tyler Durden: Inflace nebyla přechodná. A inflace nedosáhla svého vrcholu. Spíše je to tak, že vrchol inflace byl přechodný.

Článek byl publikován zde: 14.06.2022


Inflace nebyla přechodná. A inflace nedosáhla svého vrcholu. Spíše je to tak, že vrchol inflace byl přechodný.

Květnový index spotřebitelských cen (CPI) byl vyšší, než se očekávalo. Celkový meziroční nárůst cen činil 8,6 % (v USA). Podle projekcí se měl CPI udržet na stejné úrovni jako minulý měsíc - 8,3 %. Místo toho jsme se dočkali největšího cenového skoku během tohoto inflačního cyklu a nejvyššího výsledku CPI od roku 1981.

Meziměsíčně se index CPI zvýšil o 1 %. To bylo nad projekcí 0,7 %. Za meziměsíčním nárůstem stál především další skokový nárůst cen pohonných hmot a energií. Náklady na energie se během měsíce zvýšily o 3,9 %. V ročním vyjádření ceny energií vzrostly o 34,6 %. Pohonné hmoty vykázaly 16,9% měsíční nárůst, čímž se dvanáctiměsíční nárůst zvýšil na 106,7 %.

Po vyloučení volatilnějších cen potravin a energií se jádrový index spotřebitelských cen zvýšil o 0,6 %. To se vyrovnalo přírůstku jádrového CPI z minulého měsíce a bylo to dvakrát více než březnová hodnota jádrového CPI 0,3 %, která údajně signalizovala vrchol inflace. Při anualizaci posledních dvou měsíců by jádrový CPI dosáhl 7,2 %.

V meziročním srovnání jádrový CPI vzrostl o 6 %. To bylo mírně nad odhadem 5,9 %.

Většina analytiků se zaměřuje na rostoucí ceny energií jako na hlavní příčinu přetrvávající inflace, ceny však rostly ve všech 11 kategoriích CPI. Devět z těchto 11 kategorií vykázalo růst cen nad dvanáctiměsíční průměr.

Náklady na bydlení se nadále zvyšují, a to i při použití vládního výpočtu "ekvivalentního nájemného pro majitele". Index bydlení se meziměsíčně zvýšil o dalších 0,6 %, což značně podhodnocuje skutečný růst nákladů na bydlení. Jednalo se o nejrychlejší jednoměsíční nárůst nákladů na bydlení od roku 2004. Dvanáctiměsíční přírůstek 5,5 % se řadí k největšímu růstu cen bydlení od února 1991,

Američané pociťují inflaci.

Podle výpočtů agentury Bloomberg Economics stojí v současnosti americké domácnosti inflační daň 433 dolarů měsíčně. To představuje roční nárůst nákladů domácností o 5 200 dolarů.

S přihlédnutím k rostoucím cenám se podle samostatné zprávy BLS průměrnému spotřebiteli od dubna do května snížila mzda.

Průměrný hodinový výdělek vzrostl o 0,3 %, ale reálná mzda klesla o 0,6 %. V meziročním srovnání se reálné průměrné hodinové výdělky po sezónním očištění snížily o 3 %.

To vyvrací oblíbený narativ, že "inflace vlastně není tak špatná", protože rostou i mzdy. Rostoucí mzdy nedrží krok s rostoucími cenami. Výsledkem je, že američtí spotřebitelé se rekordně zadlužují a pálí úspory, aby vystačili s penězi.

A jakkoli jsou tato čísla špatná, ve skutečnosti je to ještě horší. Tento index spotřebitelských cen používá vládní vzorec, který podhodnocuje skutečný růst cen. Na základě vzorce CPI používaného v 70. letech 20. století je CPI vyšší než 17 %, což je historicky vysoké číslo.

V březnu všichni mluvili o vrcholu inflace. Je zřejmé, že CPI v březnu vrcholu nedosáhl, když je v květnu vyšší. A není ani důvod se domnívat, že tato květnová čísla budou vrcholem.

Zatímco mainstream viní z rostoucí inflace, Rusko, COVID, dodavatelské řetězce, nadměrnou poptávku a možná i voodoo, zcela ignoruje nejvýznamnější faktor - skutečnou inflaci vytvořenou Federálním rezervním systémem.

Pamatujte, že rostoucí ceny nejsou samy o sobě "inflací". Inflace je zvýšení nabídky peněz. Rostoucí ceny jsou příznakem inflace. Uvolněná měnová politika centrální banky zvyšuje nabídku peněz.

Federální rezervní systém zaplavuje ekonomiku penězi - inflací - od roku 2009. Topíme se v inflaci.

Fed se na květnovém zasedání slabě ohradil proti inflaci a zvýšil úrokové sazby o 1/2 %. Úrokové sazby na úrovni 0,75 % však zůstávají historicky nízké. Mezitím centrální banka odsunula snižování rozvahy na červen. A při navrhovaném tempu by trvalo více než 7 let, než by se rozvaha snížila zpět na úroveň před pandemií. Federální rezervní systém neudělal zdaleka dost pro to, aby odstranil veškerou přebytečnou likviditu v ekonomice.

Jak uvedl analytik SchiffGold: "Stále se jedná o vysoce stimulační, inflační politiku. Úrokové sazby jsou drženy uměle nízko. A stále se potýkáme se vší tou očekávanou inflací."

Mezitím plán prezidenta Bidena na boj s inflací v podstatě zahrnuje utrácení dalších peněz. To znamená více půjček a více dluhu, který bude muset Fed nakonec monetizovat.

Mělo by vám být jasné, že tím se inflace nespraví. Ve skutečnosti ji jen zhorší, protože zvýší daň z inflace. Každý dolar, který vláda utratí, jde z kapes Američanů - z vaší kapsy.

Pokud bude federální vláda utrácet více, aby bojovala s inflací, bude muset buď zvýšit daně (a to nejen "bohatým" - to nevytvoří dostatečné vládní příjmy), nebo si bude muset více půjčovat. To znamená, že Federální rezervní systém bude muset tisknout více peněz na monetizaci dluhu. To znamená větší inflaci.

To vše mi říká, že vrcholná inflace byla každým coulem pohádka stejně jako inflace přechodná.


Autor článku: Tyler Durden

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.