Vrcholící dolar je příznivý pro zlato

27.06.2022
Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

By Adam Hamilton: Vzhledem k tomu, že extrémní zpřísnění Fedu již srazilo akciové trhy do nového medvědího období, nemohou představitelé Fedu riskovat další eskalaci. Musejí ustoupit od svého zrychlujícího se zvyšování sazeb, jinak to vyvolá těžkou recesi, z níž bude obviňován Fed. To spolu s vyčerpanými nákupy dolaru jej donutí k významnému návratu níže, což rozpoutá velké nákupy zlatých futures, aby se normalizovala pozice spekulací, což podnítí nový růst zlata.

Článek byl publikován zde: 17.06.2022


Americký dolar v letošním roce prudce vzrostl v rámci monstrózní rallye, kterou podpořil extrémně jestřábí obrat Fedu. V panice z bující inflace vrcholní představitelé Fedu agresivně zvyšují úrokové sazby a začínají měnit léta epických měnových excesů. Výsledné přeplněné nákupy dolaru však způsobily jeho mimořádnou překoupenost v nejistých výšinách. Jakmile se tento vysoký měnový průměr nevyhnutelně vrátí níže, rozpoutá se velký nákup zlatých futures.

Světové rezervní měny v čele s americkým dolarem jsou tak masivní, že se obvykle pohybují ledabyle. Divoká akce dolaru v roce 2022 však tyto normy rozbila, jak je patrné z jeho předního benchmarku US Dollar Index. Tomuto indexu USDX, který se zrodil již v roce 1973, nyní dominuje euro s neuvěřitelnou váhou 57,6 %. V poslední době tento typicky kolísavý dolarový ukazatel vystřelil parabolicky vzhůru díky razantnímu zpřísnění ze strany Fedu.

Minulý pátek USDX vzrostl o 0,8 % v důsledku zprávy o inflaci v USA, která byla velmi důležitá. Květnový údaj o indexu spotřebitelských cen se ukázal jako strašlivé proinflační překvapení, když meziročně vzrostl o 8,6 % oproti očekávání 8,3% růstu. To se ukázalo jako nejrychlejší nárůst tohoto oblíbeného inflačního ukazatele od prosince 1981, tedy od děsivého 40,4letého maxima! Obchodníci si uvědomili, že to zapálí oheň pod nohama Fedu, a vrhli se na americký dolar.

To pokračovalo i následující obchodní den toto pondělí, kdy USDX vystřelil o dalších 1,0 % výše, což je pro něj obrovský posun.

Americké akciové trhy se propadly, přičemž index S&P 500 se za pouhé čtyři obchodní dny propadl o 9,9 %!

To jej formálně zatlouklo do teritoria medvědího trhu, kde od svého posledního historického zavíracího maxima ze začátku ledna poklesl o 21,8 %. Vážné výprodeje na akciových trzích vyvolávají nákupy bezpečného přístavu v dolarech.

Tento příval dolarů se zrychlil poté, co deník Wall Street Journal informoval o zjevném zkušebním balónku Fedu. Místo toho, aby se představitelé Fedu drželi dřívějších pokynů pro zvýšení sazeb o 50 bazických bodů na zasedání Federálního výboru pro volný trh tento týden, uvažovali o zvýšení o 75 bazických bodů. Přesně to o pár dní později udělali a provedli největší zvýšení sazeb Fedu od listopadu 1994! Kurz USDX v souvislosti s tím prudce vzrostl na 105,5 bodu.

To se ukázalo jako extrémní 19,5leté sekulární maximum, tak vysoké úrovně USDX nezažil od prosince 2002!

Tehdy byly dolarové fundamenty výrazně zdravější a podporovaly vyšší ceny. Od té doby dolarová měnová báze rozvahy Fedu vyrostla jako houby po dešti 12,4x a zaplavila svět obrovskými zásobami. A vzhledem k tomu, že celková inflace nyní zuří 3,6x výše, kupní síla dolaru rychle klesá.

Přestože Fed agresivně zvyšoval sazby, zatímco Evropská centrální banka nikoli, obchodníci s měnami se zbavili eura a vrhli se na stratosférický americký dolar. To jej katapultovalo na mimořádně překoupené úrovně, které tento týden dosahovaly 1,085násobku 200denního klouzavého průměru USDX a v polovině května 1,090násobku!

Obvykle se dolarové rally vzdávají svých účinků v blízkosti méně než poloviny tohoto úseku, kolem pouhých 4 % nad 200dma USDX.

Extrémní překoupenost nikdy netrvá dlouho, protože druhy parabolických pohybů, které jsou k jejímu zrodu nezbytné, jsou poháněny extrémní lidovou chamtivostí. Ta svádí velkou většinu obchodníků k tomu, aby šli do všeho po hlavě a vyčerpali tak svou kapitálovou palebnou sílu pro nákupy. To ponechává prostor pouze pro prodej, který neudržitelné cenové extrémy brzy srazí zpět na normální úrovně. Tato nevyhnutelná střední reverze směrem dolů se u amerického dolaru blíží.

Vrchol jestřábího postoje Fedu je jistě pryč, poté co FOMC na svých posledních třech měnověpolitických zasedáních zvýšil sazby o 25 bb, 50 bb a 75 bb! I kdyby Fed koncem července zvýšil sazbu federálních fondů o dalších 50 bb nebo dokonce o 75 bb, nemůže to obchodníky, kteří nyní očekávají agresivní zvýšení, překvapit. A FOMC již přešel od kvantitativního uvolňování tisku peněz ke kvantitativnímu utahování měnové destrukce, takže i to je započítáno.

Fed se nikdy předtím nepokusil o tak nesmírně jestřábí tvrdý obrat a nezahájil cyklus velkého a rychlého zvyšování sazeb v souběhu s odvrácením QE prostřednictvím bezprecedentní úrovně QT. Směšných 5 016 mld. dolarů celkového tisku peněz v rámci QE4 se začíná odvíjet, přičemž QT2 nyní v září zrychluje na 95 mld. dolarů měsíčně! Ať už tedy představitelé Fedu udělají cokoli příště, toto ultraagresivní utahování bude mít do budoucna jen malou šokující hodnotu.

To znamená, že několik desetiletí vážený a mimořádně překoupený index amerického dolaru bude stále pravděpodobněji znamenat návrat prudce dolů. Vybombardované euro se chystá začít americkému dolaru opět konkurovat, neboť právě minulý týden ECB varovala, že koncem července zahájí vlastní cyklus zvyšování sazeb a tento měsíc ukončí svou kolosální kampaň QE! Takže tento vrchol americký dolar pravděpodobně tvrdě převálcuje, což je pro zlato mimořádně příznivé.

Tento graf překrývá žlutý kov, po tisíciletí nejvyšší světovou měnu, na vrcholu USDX za posledních zhruba několik let. Ceny zlata jsou obecně inverzně korelovány s vývojem amerického dolaru, což v posledních měsících rozhodně platí. Je to proto, že spekulanti s hyperpákovými futures na zlato, kteří často šikanují ceny zlata, hledí na osud amerického dolaru jako na hlavní obchodní vodítko a dělají pravý opak.

Zatímco spekulanti a investoři dnes zlato jistě odmítají, na začátku března se těšilo silnému růstu v roce 2022. Částečně povzbuzeno ruskou invazí na Ukrajinu, zlato tehdy od počátku roku vystřelilo o 12,1 % na 2 051 dolarů!

A to i přes souběžnou velkou 3,6% rally na USDX. Zatímco silný dolar je pro zlato obvykle medvědí, rozhodně to neplatí vždy. Je to proto, že obchodování spekulantů se zlatými futures není jediným hlavním motorem zlata.

Vývoj cen zlata je řízen kombinací tohoto obchodování se zlatými futures spolu s toky investičního kapitálu. Zatímco spekulanti mají vliv na cenu zlata díky extrémní páce, která je s futures na zlato spojena, mnohem větší kapitál ovládají investoři. Takže velké investiční nákupy nebo prodeje mohou převážit nebo posílit cokoli, co dělají obchodníci se zlatými futures. To se stalo během posledního vzestupu zlata.

Za 5,3 měsíce do začátku března zlato vylétlo o 18,9 % výše, přestože americký dolarový index paralelně zaznamenal velký 4,9% nárůst v důsledku stále více jestřábích řečí úředníků Fedu!

Spekulanti s futures na zlato během tohoto běhu skutečně v rovnováze nakupovali a honili zlato za silným růstovým momentem. Jak ukazuje další graf, přidali 81,9 tis. dlouhých kontraktů, zatímco nakoupili, aby pokryli dalších 34,8 tis. krátkých kontraktů převážně do válkou poháněného konce tohoto rozpětí.

Značné investiční nákupy však také pomohly podpořit poslední býčí vzestup zlata, přičemž investoři se přirozeně více těší na rozmístění, když zlato posiluje. To bylo patrné na nejlepším ukazateli globální investiční poptávky po zlatě s vysokým rozlišením, kterým je kombinovaná držba dominantních zlatých ETF GLD SPDR Gold Shares a IAU iShares Gold Trust. Denně vykazované hodnoty se během tohoto období zvýšily o 5,5 % v důsledku diferencovaných nákupů.

Akumulace GLD+IAU odhalují, že americký akciový kapitál migruje do zlata prostřednictvím těchto ETF, což nutí jejich správce nakupovat více fyzického zlata. Oba nejmohutnější vzestupy zlata v posledních letech, které v roce 2020 dosáhly vrcholu v podobě masivních zisků 42,7 % a 40,0 %, byly poháněny obrovskými investičními nákupy! Vývoj cen zlata je pochopitelný a hratelný pouze tehdy, pokud vezmeme v úvahu investiční nákupy a spekulace na futures ve vzájemné shodě.

Zatímco USDX byl silný až do začátku března, kdy zlato dosáhlo posledního vrcholu, od té doby vystřelil parabolicky, což zažehlo vážné prodeje zlatých futures. Za posledních 3,2 měsíce, kdy se zlato propadlo o 11,9 %, USDX vyletěl extrémně vzhůru o 6,5 %! Ačkoli je tato výjimečná síla amerického dolaru rozhodně nadměrná a neudržitelná, je snadno pochopitelná vzhledem k bezprecedentnímu ultrajestřábímu obratu Fedu. Od začátku března se toho stalo mnoho.

Když tehdy zlato dosáhlo vrcholu, FOMC ještě nezačal zvyšovat sazby. Představitelé Fedu směřovali k prvnímu zvýšení sazeb o 25 bb, což FOMC v polovině měsíce také učinil. V doprovodném Souhrnu ekonomických projekcí z tohoto zasedání, který ukazoval kolektivní výhled představitelů Fedu, očekávali, že sazba federálních fondů opustí rok 2022 poblíž cílové střední hodnoty 1,88 %. Nebyly uvedeny žádné projekce týkající se data zahájení QT2 ani jeho měsíční velikosti.

Na několika zasedáních FOMC od té doby byla FFR zvýšena o dalších 50 bb a poté o 75 bb. A poslední SEP z tohoto týdne ukázal, že očekávání představitelů Fedu pro letošní končící FFR prudce vzrostla na 3,38 % střed! Na předchozím zasedání FOMC začátkem května byl stanoven ultraagresivní plán QT2. V červnu by byl zahájen na úrovni 47,5 mld. dolarů měsíčně, od září by se pak rychle zdvojnásobil na konečných 95 mld. dolarů měsíčně!

To překonává QT1, kterému trvalo celý rok, než se vyšplhal na pouhých 50 miliard USD měsíčně. Vzhledem k mnohem rychlejšímu zvyšování sazeb i mnohem větší měnové destrukci QT není divu, že obchodníci s měnami v posledních měsících zaplavili americký dolar. Tento šok z vrcholu jestřábího chování Fedu však pominul a zanechal dolarový index na neudržitelných extrémech. Nemůže zůstat dlouho radikálně natažený nad svou 200dma na několikadenních maximech.

Zajímavé je, že USDX se začal převracet hned po rozhodnutí FOMC z tohoto týdne, přestože sám předseda Fedu varoval, že "zvýšení o 50 nebo 75 bazických bodů se zdá být nejpravděpodobnější na našem příštím zasedání" koncem července. Takže i když Fed za šest týdnů přistoupí k dalšímu obrovskému zvýšení o 75 bazických bodů, obchodníky s měnami to nepřekvapí. Vzhledem k tomu, že další velká zvýšení jsou již v ceně dolaru a nákupní palebná síla obchodníků je pravděpodobně z větší části vyčerpána, začali prodávat.

To se již nabaluje jako sněhová koule a je téměř nepředstavitelné, že by FOMC riskoval další zrychlení své prognózy zvyšování sazeb nebo zvýšení QT2, když se akciové trhy již propadly do medvědího teritoria. Čím hlouběji klesnou, tím vyšší je pravděpodobnost těžké recese vyvolané negativním efektem bohatství.

Tento týden předseda Fedu na své tiskovce také slíbil, že FOMC "se nyní nesnaží vyvolat recesi. V tom si udělejme jasno."

Jerome Powell také naznačil, že rychlé zvyšování sazeb nyní by mohlo vést k pomalejšímu zvyšování sazeb později.

"Řekl jsem, že příští zasedání by mohlo být klidně o rozhodnutí mezi 50 a 75, což by nás na konci červencového zasedání dostalo do tohoto rozmezí, do toho normálnějšího rozmezí, a to je žádoucí místo, protože tam začínáte mít větší volitelnost ohledně rychlosti, s jakou byste postupovali dál."

Tento cyklus zvyšování úrokových sazeb skončil zrychlením.

To znamená, že mimořádně překoupený USDX se musí obrátit úměrně prudce dolů, aby došlo k obnovení rovnováhy sentimentu. To je pro bité zlato superbýčí, zejména vzhledem k současnému umístění spekulantů ve futures na zlato. Tento graf se zabývá celkovými dlouhými a krátkými pozicemi spekulantů a jejich výkyvy během vzestupů a korekcí zlata v posledních letech. Tito obchodníci mají nyní obrovský prostor k opětovnému nákupu a katapultování zlata výše.

Jediným důvodem, proč se zlato za posledních 3,2 měsíce, které vedly k rozhodnutí FOMC tento týden, propadlo o 11,9 %, byl velký prodej zlatých futures.

Spekulanti se v tomto krátkém období zbavili nejméně 106,1 tis. dlouhých kontraktů a pravděpodobně ještě podstatně více. Pozice spekulantů na futures na zlato se vykazují pouze jednou týdně aktuálně k úterním závěrkám, a to ve známých zprávách Commitments-of-Traders. Zlato dosáhlo dna na úrovni 1 807 USD toto úterý před zasedáním Fedu.

Ale tyto týdenní CoT s úterními údaji jsou zveřejňovány až v pátek pozdě odpoledne, což je dávno po zveřejnění této eseje. Během tohoto posledního týdne CoT muselo dojít k dalším velkým výprodejům zlatých futures, protože zlato se toto pondělí po tomto 75bp-imminentním úniku WSJ propadlo o 2,7 % na 1 821 USD! Držba GLD+IAU se ten den o něco zvýšila, takže investoři neutíkali. Ale o týden dříve se zbavili 106,1 tis. dlouhých pozic.

Spekulanti během tohoto období také přidali triviálních 0,9 tis. shortů. Dohromady to představovalo ekvivalent 333,0 metrických tun prodaného zlata, což je prostě příliš mnoho na to, aby se to dalo strávit během několika měsíců! Tento parabolický nárůst USDX v důsledku extrémního jestřábího postoje Fedu investory nevyděsil tak jako futures. Držba GLD+IAU během stejného období stoupla o skromných 0,5 %, tj. o 8,4 tuny. Když růstové momentum zlata pominulo, investoři se za ním přestali honit.

Ale všechny těžké dumpingové obchody spekulantů s futures na zlato během této monstrózní rallye na americkém dolaru do značné míry vyčerpaly jejich prodejní palebnou sílu. Tato masivní likvidace 106,1 tis. dlouhých kontraktů k úterý 7. června, což jsou opět poslední dostupné údaje CoT před zveřejněním této eseje, zanechala celkové dlouhé pozice spekulantů na pouhých 314,4 tis. kontraktech. To je přímo na jejich několikaleté linii podpory vykreslené v tomto grafu! Dlouhé pozice neklesly o mnoho níže od jara 2019.

To ponechává těmto obchodníkům s nadměrným pákovým efektem obrovský prostor pro zpětný nákup futures na zlato, aby normalizovali své kolektivní sázky. Horní rezistence obchodního rozpětí spec longů v posledních letech se pohybuje poblíž 413 tis. kontraktů, která byla několikrát zasažena. Tito lidé tedy mají prostor k nákupu nejméně 98,6 tis. longů, než se jejich sázky na růst zlata opět stanou nadměrnými! A pravděpodobně i více, protože tento týden by CoT měl odhalit nižší longy.

Zlato má velký růstový potenciál na více než 100 tis. kontraktů pravděpodobného nákupu longů, stejně jako na dalších zhruba 25 tis. nákupů shortů, než narazí na podporu ve vlastním trendu spec shortu. Těchto 125 tis. je dokonce lepších než 117 tis. celkových nákupů spekulativních futures na zlato, které byly zaznamenány během posledního vzestupného období zlata s vrcholem na začátku března.

 Ta se ukázala jako působivá a katapultovala zlato o 18,9 % výše za pouhých 5,3 měsíce, a to navzdory mnohem silnějšímu americkému dolaru!

A výsledná růstová dynamika zlata téměř jistě přiláká zpět investory, zejména v době zuřící inflace.

Velká inflace zlato skutečně povzbuzuje, jak jsem analyzoval v eseji z minulého týdne. Dnešní inflační superskok poháněný extrémním tiskem peněz QE4 ze strany Fedu je největší od 70. let. Velká inflace je raketovým palivem pro zlato.

Takže další vzestupná fáze, býčí pro zlato, která se pravděpodobně zrodila právě tento týden, by měla posílit nejméně o 25 %. To by zlato vyneslo na 2 259 dolarů. A vzhledem k tomuto strašlivému inflačnímu pozadí by se mohlo ukázat jako mnohem větší. Ceny zlata by se měly přinejmenším zdvojnásobit, než se tato zuřivá inflace vyčerpá, což by ho někdy v příštích letech vyneslo až na úroveň kolem 3450 dolarů! Těžko si lze představit příznivější prostředí pro zlato.

Problémem není ani zvyšování sazeb Fedu. Jedná se o třináctý cyklus zvyšování sazeb Fedu v této moderní měnové éře od roku 1971. Zlatu se v předchozím tuctu dařilo a přesně v jejich průběhu dosáhlo v průměru pěkných 29,2% zisků! Je to proto, že zpřísňování sazeb Fedu je tak medvědí pro akciové trhy, kde klesající ceny zvyšují poptávku po investicích do zlata za účelem obezřetné diverzifikace portfolia. Tu bude stále více pohánět nový akciový medvěd Fed.

Protože však zlato tvrdě korigovalo z 2 051 USD na začátku března na 1 807 USD tento týden, drtivá většina investorů na něj zapomněla. A u těch, kteří si to pamatují, je hluboce v nemilosti. Neuvědomují si, že zlato bylo sraženo níže nyní vyčerpaným těžkým prodejem zlatých futures, který byl poháněn monstrózní rally na USDX při jedinečném superjestřábím obratu Fedu. Jelikož to nyní skončilo, dolar i zlato potřebují obrátit.

Největšími příjemci mnohem vyšších cen zlata v nadcházejících měsících a letech budou fundamentálně lepší akcie středních a nižších společností. Jejich zisky jsou skutečně pákovým efektem zlata, což umožňuje cenám jejich akcií výrazně zesílit jeho zisky. Tito těžaři zlata s ideální velikostí jsou schopni vyváženě zvyšovat své výstupy a zároveň držet hranici nákladů, což vede k tučným ziskům. Ceny jejich akcií porostou, jakmile zlato opět vyrazí vzhůru.

Sečteno a podtrženo, tento vysoký mimořádně překoupený americký dolar je pro zlato mimořádně příznivý. Dosud nejextrémnější jestřábí obrat Fedu zažehl v posledních měsících monstrózní dolarovou rally. To rozpoutalo masivní výprodej zlatých futures, který žlutý kov zatlačil do prudké korekce. Tento přeplněný dlouhý dolarový obchod se však již obrací po obrovském zvýšení sazeb o 75 bazických bodů z tohoto týdne, které znamenalo vrchol jestřábího postoje Fedu.

Vzhledem k tomu, že extrémní zpřísnění Fedu již srazilo akciové trhy do nového medvědího období, nemohou představitelé Fedu riskovat další eskalaci. Musejí ustoupit od svého zrychlujícího se zvyšování sazeb, jinak to vyvolá těžkou recesi, z níž bude obviňován Fed. To spolu s vyčerpanými nákupy dolaru jej donutí k významnému návratu níže, což rozpoutá velké nákupy zlatých futures, aby se normalizovala pozice spekulací, což podnítí nový růst zlata.


Autor článku: Adam Hamilton

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja


Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.