Vrtulníky proti deflaci cen odvedly svou práci

30.04.2022

By Murray Gunn: Kvantitativní teorie peněz předpokládá, že čím více peněz je v ekonomice, tím větší je šance, že spotřebitelské ceny zrychlí. Většině lidí totiž uniká, že pojem inflace v podstatě označuje růst peněz a úvěrů v ekonomice. To, co dělají ceny, je druhotné, ale podle teorie mají velkou šanci následovat peněžní inflaci.

Článek byl publikován zde: 20.04.2022


Milují ranní vůni křupavých bankovek.

V roce 1969, kdy zuřila válka ve Vietnamu, měnový ekonom Milton Friedman poprvé použil termín "helicopter money" (helikoptérové peníze) v souvislosti s tím, co lze udělat pro stimulaci poptávky v ekonomice. Toto přirovnání o pouhém vyhazování peněz z vrtulníků oživil Ben Bernanke v roce 2002. Většina lidí to považovala za vtip, i když v roce 2008 začalo kvantitativní uvolňování. Nyní se však již nikdo nesměje.

Americká vláda ani Federální rezervní systém tomu neříkaly helikoptérové peníze, ale stimulační šeky vydané Američanům od dubna 2020 se rovnaly tomu samému. Následující graf ukazuje anualizovanou míru změny indexu spotřebitelských cen v USA. Je to náhoda, že zrychlování začalo v době, kdy byly peníze shazovány vrtulníky?

Kvantitativní teorie peněz předpokládá, že čím více peněz je v ekonomice, tím větší je šance, že spotřebitelské ceny zrychlí. Většině lidí totiž uniká, že pojem inflace v podstatě označuje růst peněz a úvěrů v ekonomice. To, co dělají ceny, je druhotné, ale podle teorie mají velkou šanci následovat peněžní inflaci.

Lze se tedy divit, že jsme tam, kde jsme nyní? Abychom byli spravedliví, existuje řada "důvodů", proč se spotřebitelské ceny v posledním roce výrazně zrychlily. Často se uvádějí problémy dodavatelského řetězce, ale to se opět vracíme k měnové inflaci. Kdyby americká peněžní zásoba v roce 2020 neexplodovala výše, možná by poptávka byla utlumena a tlak na nabídku by nebyl tak velký.

Jak je však z grafu patrné, inflace spotřebitelských cen byla rozbujelá dávno před začátkem války na Ukrajině. S válkou to v podstatě nemá nic společného. Může za to peněžní zásoba. A co nás čeká po největší měnové inflaci v historii? Deflace.


Autor článku: Murray Gunn

Překlad: Finanční ninja

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.