Výpadky elektřiny hrozí milionům britských domácností

02.06.2022

By Irina Slav: Šest milionů britských domácností by mohlo tuto zimu čelit výpadkům proudu. Energetická krize, která začala loni v září, vedla ve Spojeném království k velké krizi životních nákladů. Výpadky proudu spadají do nejhoršího scénáře s nedostatkem dodávek plynu.

Článek byl publikován zde: 30.05.2022


Podle zprávy Sky News, která se odvolává na vládní modelování energetických základů pro příští topnou sezónu, by v případě nedostatku plynu mohlo tuto zimu dojít k výpadkům až v šesti milionech britských domácností.

Zpráva uvádí, že výpadky proudu spadají do nejhoršího scénáře s nedostatkem dodávek plynu, který by zahrnoval i omezení průmyslové spotřeby plynu. Výpadky by byly důsledkem omezení dodávek plynu do plynových elektráren.

Energetická krize, která začala v září loňského roku, vedla ve Velké Británii k velké krizi životních nákladů a vláda se snaží najít řešení, zatímco účty za elektřinu prudce rostou a v říjnu letošního roku se mají zvýšit ještě více.

Aby ochránily spotřebitele před příliš vysokými cenami, zavedly britské úřady strop pro ceny energií. Tento cenový strop byl však letos na jaře výrazně zvýšen, aby odrážel cenový kontext na trhu s energiemi. To automaticky zvýšilo účty několika milionů domácností o 54 procent.

Nyní se účty zvýší o dalších 42 procent, když regulátor trhu s energiemi v říjnu zvýší strop pro ceny energií, a nikoliv pokud jej zvýší. Strop nyní činí 2 461 dolarů (1 971 britských liber) ročně, ale v říjnu se pravděpodobně zvýší na 3 496 dolarů (2 800 britských liber) ročně, uvedl na začátku tohoto měsíce výkonný ředitel Ofgemu Jonathan Brearley.

Krize životních nákladů "bude opravdu strašná" v říjnu, kdy se dvakrát ročně upravovaný cenový strop opět zvýší, řekl minulý měsíc parlamentnímu výboru Keith Anderson, výkonný ředitel jednoho z největších poskytovatelů, společnosti ScottishPower. 

"Nyní jsme svědky nárůstu, ale v říjnu to bude ještě horší - mnohem horší - bez jakéhokoli dalšího zásahu," řekl Chris O'Shea, generální ředitel společnosti Centrica, která je vlastníkem British Gas. 

Mluvčí ministerstva pro podnikání, energetiku a průmyslovou strategii uvedl, jak cituje Sky News, že Spojené království "nemá žádné problémy s dodávkami plynu ani elektřiny a vláda je plně připravena na jakýkoli scénář, dokonce i na ty extrémní a velmi nepravděpodobné."

"Díky obrovským investicím ve výši 90 miliard liber do obnovitelných zdrojů energie v posledním desetiletí máme jeden z nejspolehlivějších a nejrozmanitějších energetických systémů na světě a na rozdíl od Evropy nejsme závislí na dovozu energie z Ruska," uvedl také mluvčí.

Autor článku: Irina Slav pro Oilprice.com
Překlad: Finanční ninja

Sledujte nás na telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.