Ron Paul: "Za zvyšování cen může Powell, ne Putin nebo chamtivé společnosti"

18.04.2022

By Ron Paul: Bidenova administrativa a její spojenci nadále používají ruského prezidenta Vladimira Putina jako vhodnou výmluvu pro své ekonomické neúspěchy. Nejnovější nepravdou je, že ruská invaze na Ukrajinu způsobila březnový meziroční nárůst indexu spotřebitelských cen (CPI) o 8,5 %. 

Článek byl publikován zde: 18.04.2022


Ceny prudce rostly dávno před vstupem ruských vojsk na Ukrajinu. Putin navíc nezastavil vývoz potravin a plynu; to Bidenova administrativa a Kongres zavedly sankce, kvůli nimž američtí spotřebitelé utrpěli další nárůst cen. Vinu za ekonomické dopady nese vláda USA, nikoli Rusko.

Spojené státy se již léta vměšují do záležitostí Ukrajiny s jasným cílem přesunout vojenské síly USA a NATO stále blíže k Rusku. Nejznámějším příkladem byl převrat v roce 2014, který zorganizovaly USA a který svrhl demokraticky zvolenou ukrajinskou vládu.

Rusko má legitimní výhrady k tomu, že USA podporují rozšíření NATO o Ukrajinu, přestože USA během jednání o způsobu ukončení studené války slíbily, že nebudou podporovat rozšiřování NATO za hranice Německa. Zahraničně političtí experti, včetně George Kennana, architekta strategie "zadržování" za studené války, varovali, že Rusko bude na rozšiřování NATO v blízkosti Ruska reagovat nepříznivě.

Před konfliktem na Ukrajině Biden a jeho kolegové demokraté obviňovali z růstu cen "chamtivé" korporace a zacházeli tak daleko, že tvrdili, že zvýšení antimonopolního stíhání nějakým způsobem sníží ceny. Pak se novou výmluvou stal Putin.

Hlavním viníkem růstu cen není ani Putin, ani "chamtivé" korporace. Na vině je předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell a jeho kolegové. Počínaje zářím 2019, kdy Fed zpanikařil kvůli prudkému nárůstu úrokových sazeb na trhu "zpětného odkupu", který banky používají k vzájemnému poskytování jednodenních úvěrů, se Fed pustil do bezprecedentní tvorby peněz. V reakci na lockdowny Fed dále zintenzivnil svou politiku snadných peněz a nízkých, a dokonce nulových úrokových sazeb. Rostoucí ceny jsou přímým důsledkem politiky Fedu.

Fed plánuje pokusit se zkrotit ceny zvýšením úrokových sazeb a snížením své rozvahy. To pravděpodobně překlopí ekonomiku do recese. Zvýšení úrokových sazeb také způsobí zvýšení splátek dluhu federální vlády, což je důvod, proč Fed nezvýší sazby ani zdaleka na úroveň, na které by byly na volném trhu.

Nejlepším scénářem může být návrat ke "stagflaci" ve stylu 70. let. Nejhorším scénářem je, že neschopnost Fedu omezit inflaci, podpořená neschopností Kongresu zastavit výdaje, v kombinaci s pokračující nelibostí nad hyperintervenční zahraniční politikou USA, způsobí odmítnutí statusu rezervní měny dolaru a povede k velké finanční krizi. Taková krize by mohla vyústit v rozsáhlou chudobu, ale i v násilí, omezování svobod, a dokonce i v nástup totalitní vlády.

Krizi by se ještě dalo předejít, ale pouze v případě, že se Kongres začne vážně zabývat snižováním výdajů, počínaje vojensko-průmyslovým komplexem. Kongres by měl také začít reformovat měnovou politiku tím, že provede audit Fedu, legalizuje alternativní měny a osvobodí drahé kovy a kryptoměny od všech daní z kapitálových výnosů. Systém sociálních a válečných peněz skončí. Neví se však, kdy skončí a zda bude nahrazen ještě autoritářštější vládou, nebo návratem k omezené, ústavní vládě.


Autor článku: Ron Paul

Překlad: Finanční ninja (+ Deepl)


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah. Investování může být rizikové. Budujte své finanční vzdělání. Jedině tak můžete zmírnit případné finanční ztráty a dosahovat zisku.

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.