Začíná další velká hospodářská krize: „Bank run“ (běh na banky) v Číně, který západní média ignorují, může být předzvěstí masivního ekonomického kolapsu

25.06.2022

By JD Heyes: K runům na banky, které jsou v podstatě ekonomickým bodem, z něhož není návratu, nedochází v moderní historii příliš často, ale když k nim dojde a jsou rozsáhlé, mohou následky trvat roky.

Článek byl publikován zde: 16.06.2022


K runům na banky, které jsou v podstatě ekonomickým bodem, z něhož není návratu, nedochází v moderní historii příliš často, ale když k nim dojde a jsou rozsáhlé, mohou následky trvat roky.

Spojené státy zažily masivní run na banky po krachu na burze v roce 1929, po němž následovala Velká hospodářská krize. O několik let dříve, v roce 1927, vedl run na banky v Japonsku ke krachu desítek institucí. V Myanmaru došlo v roce 2003 k bankovní krizi, ze které se země nikdy zcela nevzpamatovala.

Podle zprávy Asia Markets však většina lidí neví, že v Číně nyní vzniká začínající bankovní krize, protože tato země zažívá velké hospodářské a finanční otřesy, které nemají v nedávné historii obdoby:

Více zdrojů, které Asia Markets oslovila, potvrdilo, že od poloviny dubna byly zmrazeny vklady v následujících šesti bankách.

  • Yuzhou Xinminsheng Village Bank (ve městě Xuchang, provincie Henan)
  • Zhecheng Huanghuai Bank (město Shangqui, provincie Henan)
  • Shangcai Huimin Rural Bank (město Zhumadian, provincie Henan)
  • New Oriental Village Bank (město Kaifeng, provincie Henan)
  • Huaihe River Village Bank (město Bengbu, provincie Anhui)
  • Yixian County Village Bank (město Huangshan, provincie Anhui)

Výběry z bank přicházejí v návaznosti na krach společnosti China Evergrande, někdejšího nejprodávanějšího developera v zemi, který vedl k ojedinělým protestům veřejnosti, neboť běžní čínští občané čelili vyhlídce, že přijdou o své celoživotní úspory, které použili na vklady na bydlení.

Asia Markets uvedla, že banky a pobočky v provinciích Che-nan a An-chuej vydaly v dubnu oznámení, podle kterého instituce pozastavují online a mobilní bankovnictví, aby mohly modernizovat své systémy. Zároveň však klienti bank hlásili, že nemohou vybírat nebo převádět finanční prostředky prostřednictvím online přístupu, mobilních aplikací nebo bankovních platforem třetích stran.

To vedlo zákazníky k tomu, že spěchali do těchto místních poboček bank, aby si zajistili své peníze, jen aby jim bylo řečeno, že k nim nemají přístup.

Koncem minulého měsíce se na čínských sociálních sítích začaly objevovat snímky některých demonstrací a nepokojů před několika bankovními pobočkami; Asia Markets uvedla, že si prostřednictvím místních kontaktů ověřila, že tyto snímky jsou pravé.

Ve zprávě se uvádí: "Podle jednoho uživatele čínské sociální sítě WeChat protesty pokračují, ale v čínském tisku se o nich píše jen zřídka."

"Na internetu to vyvolalo rozsáhlé znepokojení, ale pozornost médií není vysoká, nejvyšší stupeň znepokojení mají čtyři banky v Henanu," poznamenal jeden z nich.

1/2 Čínské město Zhengzhou, provincie Henan (v roce 2021 došlo ke smrtícím záplavám), masové protesty poté, co mnozí přišli o všechny své úspory, skandovali hesla "Vraťte mi moje peníze". pic.twitter.com/iA9pFUglOW

- Northrop Gundam (@GundamNorthrop) 21. května 2022


"Odpovědí jejich komunistické vlády nebylo vrácení peněz, ale další masivní policejní zásahy a zatýkání. Globální komunity nejsou podporovány, aby to viděly," dodal další tweet s videem, na kterém je vidět zásah čínské policie.

2/2 V reakci na to, že jim jejich komunistická vláda nevrátila jejich peníze, se jim dostalo dalšího masivního policejního násilí a zatýkání. Globální komunity nejsou podporovány, aby to viděly. pic.twitter.com/j5tLgmOKqF

- Northrop Gundam (@GundamNorthrop) 21. května 2022


Čínská lidová banka (PBOC) reagovala na bank run a 25. dubna vydala prohlášení:

"Čínská lidová banka je velmi znepokojena... V současné době příslušné útvary zahájily vyšetřování, Čínská lidová banka bude spolupracovat s příslušnými útvary, aby ochránila práva finančních spotřebitelů."

Zdá se, že Čína je na pokraji ekonomické exploze.


Autor článku: JD Heyes

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.