Zbrzdí regulace rozvoj kryptoměn?

09.03.2022

By X-Trade Brokers (XTB): Kryptoměnový trh pokračuje ve svém sestupném trendu od začátku roku 2022 a každý dosavadní pokus o odraz se nakonec setkal s výprodejem. Mezitím však bitcoin sklouzl "jen" o necelých 50 % ze svých maxim. Mnoho technologických společností přitom během této doby zaznamenalo poklesy až o 80 %. Cenová volatilita "krále kryptoměn" proto zůstává stále omezená.

Článek byl publikován zde: 08.03.2022


Někteří investoři mohou předpokládat, že důvodem konsolidace ceny bitcoinu je skutečnost, že existuje mnoho "velkých hráčů", ochotných nakupovat v zóně pod 40 000 USD, což zastavuje hlubší poklesy. To by potvrdila nedávno zaznamenaný vysoký nárůst transakcí přesahujících 1 milion USD. Zároveň se však kryptotrh obává restriktivního postoje regulátorů.

Ambiciózní budoucnost pro kryptoměny

Od vypuknutí války na Ukrajině, je Evropa ve stavu hospodářského konfliktu s Ruskem. Byly uvaleny přísné sankce, včetně nejbohatších takzvaných oligarchů, kteří až dosud byli pravidelnými návštěvníky západoevropského území. Evropské finanční instituce se obávají, že se oligarchové možná budou moci vyhnout sankcím díky možnostem, které nabízejí kryptoměny. Potenciálně by to mohlo mít pozitivní vliv na ocenění kryptoměn. Zároveň se však investoři obávají, že by regulace kryptoměn mohla změnit odvětví a učinit mnoho projektů zbytečnými, nebo dokonce legálně zakázat používání kryptoměn. Projekty elektronických národních měn známé jako CBDC by totiž teoreticky mohly ohrozit ocenění a popularitu kryptoměn.

V tuto chvíli ještě nevíme, zda kryptoměny budou čelit tak restriktivním regulacím. EU sdělila, že v tuto chvíli bude monitorovat situaci na trhu s kryptoměnami, aby zastavila případné pokusy o obcházení sankcí. Můžeme předpokládat, že oznámené regulace by mohly znamenat přísnější regulace AML a KYC na největších burzách, které budou vyžadovat podrobné a úplné informace od klientů. Je také možné, že budou zřízeny speciální právní orgány, které budou hledat falešné projekty a podvody, aby se tvůrci mohli zodpovídat. V tomto kontextu se regulace jeví jako něco potřebného a paradoxně by mohla mít pozitivní dopad na vnímání trhu s kryptoměnami.

Pokud tvorba a implementace měn CBDC není spojena s automatickým postavením kryptoměn mimo zákon a jejich seřazením do "temné zóny", nemusí to vůbec negativně ovlivnit valuace a vyhlídky tohoto odvětví. Charakteristickým znakem kryptoměn založených na technologii blockchain, je absence externího regulátora v podobě centrální banky a tuto vlastnost si kryptotrh bude moci ponechat. Kryptotrh bude i nadále místem, které může přilákat investory, kteří si cení nezávislosti a hledají moderní finanční řešení.

Pokud by implementace CBDC znamenala postavení kryptoměn mimo zákon a přísné finanční postihy za transakce na kryptotrhu, mohlo by to zpomalit, nebo dokonce zastavit vývoj trhu. Skutečný krach v ocenění projektů a masový exodus investorů pak bude nevyhnutelný. Tento scénář se však v současnosti zdá nepravděpodobný vzhledem k rozsahu zájmu o krypoměny a technologii blockchainu ze strany velkých finančních institucí a technologických gigantů.

Kryptoměny jsou stále volatilní a v tuto chvíli není vyloučena rally bitcoinu k novým historickým maximům, stejně jako jeho návrat do oblasti 30 000 USD. Za povšimnutí stojí korelace kryptoměn s akciovými indexy. Tváří v tvář zprávám o regulacích můžeme samozřejmě očekávat zvýšenou volatilitu na trhu. 14. března bude výbor v Evropském parlamentu hlasovat o regulaci trhu s kryptoměnami. Scénář úplného kolapsu však zůstává nepravděpodobnou spekulací.

Cena bitcoinu prudce klesla poté, co se kupujícím nepodařilo prolomit hlavní rezistenci na úrovni 45 000 USD, což se shoduje s 61,8% Fibonacciho retracementem. Přesto se býkům podařilo zastavit poklesy na úrovni 38 000 USD, která se shoduje s horní hranicí struktury 1:1, rostoucí trendovou linií a 78,6% Fibonacciho retracementem. Nejpopulárnější kryptoměna zahájila dnešní seanci růstem a míří k psychické rezistenci na úrovni 40 000 $.

Zdroj: xStation5