"Zdá se, že vstupujeme do recese": Coinbase vysvětluje, proč propouští 18 % zaměstnanců

16.06.2022

By Tyler Durden: S bitcoinem, který se přes noc propadl na 21 000 dolarů, před chvílí generální ředitel největší americké krypto burzy, Brian Armstrong, šéf Coinbase, poslal všem svým zaměstnancům dopis, že propustí 18 % zaměstnanců společnosti, protože "se zdá, že po více než desetiletém ekonomickém boomu vstupujeme do recese", a protože je na řadě další "krypto zima", musí "zajistit, abychom během tohoto ekonomického poklesu zůstali zdraví".

Článek byl publikován zde: 14.06.2022


S bitcoinem, který se přes noc propadl na 21 000 dolarů, což je méně o více než dvě třetiny jeho historického maxima, protože oportunističtí obchodníci shortují (sázejí na pokles) krypto v naději, že donutí Celsius k likvidaci, a Microstrategy k margin call (požadavek brokera na doplnění finančních prostředků na obchodní účet) - to nebude, dokud bitcoin neklesne na 4 tisíce - , před chvílí generální ředitel největší americké krypto burzy, Brian Armstrong, šéf Coinbase, poslal všem svým zaměstnancům dopis, že propustí 18 % zaměstnanců společnosti, protože "se zdá, že po více než desetiletém ekonomickém boomu vstupujeme do recese", a protože je na řadě další "krypto zima", musí "zajistit, abychom během tohoto ekonomického poklesu zůstali zdraví".

Celý jeho dopis najdete níže a při jeho čtení si uvědomte, že každý druhý startup - a rozhodně ty, které jsou ztrátové (Coinbase má alespoň kladný EBITDA), což by bylo asi 99,9 % z nich - bude v příštích dnech, ne-li hodinách, rozesílat identické dopisy, protože přílivová vlna hromadného propouštění, o které jsme nedávno mluvili, se stává tsunami...

... a recese je do září skutečností.

* * *

Zpráva od generálního ředitele a spoluzakladatele společnosti Coinbase Briana Armstronga

Dnes jsem všem zaměstnancům Coinbase sdělil následující zprávu.

Týme,

dnes činím obtížné rozhodnutí snížit počet členů našeho týmu přibližně o 18 %, abychom se během tohoto hospodářského poklesu udrželi zdraví. Níže vás chci seznámit s důvody, proč toto rozhodnutí činím, ale nejprve chci začít tím, že převezmu odpovědnost za to, jak jsme se sem dostali. Jsem generální ředitel a odpovědnost je na mé straně.

Co se změnilo?

Během uplynulého měsíce jsem vedl mnoho rozhovorů s naším výkonným týmem a představenstvem, abychom prodiskutovali nedávné události na trhu i stav našeho podnikání. Při těchto diskusích jsem si uvědomil několik skutečností:

  • Ekonomické podmínky se rychle mění: Zdá se, že po více než desetiletém ekonomickém boomu vstupujeme do recese. Recese by mohla vést k další krypto zimě a mohla by trvat delší dobu. V minulých kryptozimách se příjmy z obchodování (náš největší zdroj příjmů) výrazně snížily. I když je těžké předvídat vývoj ekonomiky nebo trhů, vždy počítáme s nejhorším, abychom mohli provozovat podnikání v jakémkoli prostředí.
  • Řízení našich nákladů je při poklesu trhů zásadní: Coinbase přežila čtyři velké krypto zimy a pečlivým řízením našich výdajů v každém období poklesu jsme dosáhli dlouhodobého úspěchu. Na trzích s poklesem je náročné se orientovat a vyžaduje to jiné myšlení.
  • Rostli jsme příliš rychle: Na začátku roku 2021 jsme měli 1 250 zaměstnanců. V té době jsme byli na začátku býčího období a adopce krypto produktů explodovala. Prakticky každý týden se objevovaly nové případy použití, které krypto umožňovalo. Viděli jsme příležitosti, ale potřebovali jsme masivně rozšířit náš tým, abychom byli schopni konkurovat v široké škále sázek. Vzhledem k rozsahu našeho růstu (~200 % y/y od začátku roku 2021) je náročné růst správným tempem. Ačkoli jsme se snažili udělat maximum pro to, aby to bylo tak akorát, v tomto případě je mi nyní jasné, že jsme to přehnali s náborem.

K jakému rozhodnutí jsme dospěli?

  • Potřeba řídit výdaje: Vzhledem k tomu, že působíme v tomto velmi nejistém období ve světě, chceme si být jisti, že dokážeme úspěšně proplout i delším obdobím poklesu. Náš tým se velmi rychle rozrostl (>4x za posledních 18 měsíců) a naše náklady na zaměstnance jsou příliš vysoké na to, abychom mohli tento nejistý trh efektivně řídit. Opatření, která dnes přijímáme, nám umožní toto období zvládnout s větší jistotou, i kdyby se výrazně prodloužilo.
  • Potřeba zvýšit efektivitu: V současné době jsme překročili hranici počtu nových zaměstnanců, které můžeme integrovat při současném růstu naší produktivity. V posledních několika měsících nás přidávání nových zaměstnanců učinilo méně efektivními, nikoliv více. Zaznamenali jsme, že jsme se výrazně zpomalili kvůli koordinačnímu protivětru a potížím s plnou integrací nových členů týmu. Věříme, že cílené změny v oblasti zdrojů, které dnes provádíme, umožní naší organizaci zvýšit efektivitu.

Obojí souvisí s mým rozhodnutím výrazně rozšířit náš tým v posledních dvou letech, takže odpovědnost za to nesu plně já.

Koho se to týká?

Naši vedoucí pracovníci pilně pracovali na určení vhodných změn pro každý ze svých týmů na základě našich vyjasněných priorit.

V nejbližší hodině obdrží každý zaměstnanec e-mail od personálního oddělení s informací, zda se vás toto propouštění týká, či nikoli. Každý dotčený zaměstnanec obdrží pozvánku k přímému rozhovoru se svým HRBP a vedoucím pracovníkem vaší organizace.

Pokud jste postiženi, obdržíte toto oznámení do svého osobního e-mailu, protože jsme se rozhodli omezit přístup do systémů Coinbase pro postižené zaměstnance. Uvědomuji si, že odebrání přístupu vám bude připadat náhlé a nečekané, a takovou zkušenost jsem pro vás nechtěl. Vzhledem k počtu zaměstnanců, kteří mají přístup k citlivým informacím o zákaznících, to byla bohužel jediná praktická volba, abychom zajistili, že ani jeden člověk neudělá unáhlené rozhodnutí, které by poškodilo firmu nebo jeho samotného.

Chtěl jsem se také ujistit, že o všechny dotčené zaměstnance bude při tomto přechodu postaráno a že jim poskytneme podporu při hledání nové pracovní pozice. Zaměstnanci, kteří dnes odcházejí, obdrží:

  • Minimálně 14 týdnů odstupného a další 2 týdny za každý rok zaměstnání po uplynutí 1 roku.
  • 4 měsíce zdravotního pojištění COBRA v USA a 4 měsíce podpory duševního zdraví po celém světě
  • Přístup do Talent Hubu, kde se vás členové týmu Coinbase budou snažit propojit s volnými pozicemi v jiných firmách (včetně portfoliových společností z Coinbase Ventures a dalších špičkových krypto VC fondů)

Zaměstnanci Coinbase patří k nejtalentovanějším na světě a jsem si jistý, že schopnosti, které všichni máte, budou i nadále vyhledávány společnostmi po celém světě. Uvědomuji si, že v tomto prostředí může hledání nového zaměstnání trvat déle, a proto doufám, že tato finanční i nefinanční pomoc vám pomůže tento pro vás nečekaný přechod co nejvíce usnadnit.

Jak se posuneme dál?

Našim kolegům, kteří odcházejí, chci poděkovat za to, že jste této společnosti dali všechno, a že je mi to líto. Doufám, že až se opět rozrosteme, budeme mít možnost vás zaměstnat zpět. Bez vaší tvrdé práce a oddanosti našemu poslání bychom nebyli tam, kde jsme dnes. Jsem vám nesmírně vděčný za vše, čím jste přispěli k našemu úspěchu.

Našemu týmu, který zůstává, vím, že i pro vás všechny to bude těžký den. Budete se loučit se svými kolegy, se kterými jste byli v zákopech. Očekávám také, že všichni budete pociťovat určitou míru strachu, nejistoty a pochybností o budoucnosti. Vězte, že jsme tato těžká rozhodnutí učinili proto, abychom zajistili naši světlou budoucnost. V příštích dnech se s vámi podělíme o další informace o tom, jak se jako tým sjednotíme. Nyní nám dovolte poděkovat všem našim kolegům, kteří odcházejí, za jejich významný přínos pro naše poslání.

Brian

Autor článku: Tyler Durden (Zerohedge)

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na telegramu: https://t.me/financnininja


Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.