Zlato - nejlepší pojistka

24.01.2022

By Dailyreckoning: Většina bohatství je dnes v digitální podobě zaznamenaná na pevných discích a přenášena prostřednictvím směrovačů a serverů na rozptýlených místech. Co kdyby byly tyto servery hacknuty a vaše elektronické bohatství bylo vymazáno? Kam byste šel, abyste to získal zpátky? Pokud si myslíte, že se to nemůže stát, myslete znovu.

Článek byl publikován zde: 13. května 2016


V Darien, Connecticutu, není neobvyklé, že tu a tam narazím na miliardáře.

Když se zeptám, co vlastní, začnou uvádět akcie a dluhopisy různých typů. V tu chvíli konverzace přeruším a řeknu: "Nevlastníte akcie; vlastníte elektrony."

Většina bohatství je dnes v digitální podobě zaznamenaná na pevných discích a přenášena prostřednictvím směrovačů a serverů na rozptýlených místech. Co kdyby byly tyto servery hacknuty a vaše elektronické bohatství bylo vymazáno? Kam byste šel, abyste to získal zpátky? Pokud si myslíte, že se to nemůže stát, myslete znovu.

SWIFT je "zabezpečená" globální síť pro zasílání zpráv, kterou používají banky a další finanční instituce k zasílání platebních pokynů. Stala se důležitou součástí globálního platebního systému a obsluhuje 11 000 bank. A byla hacknuta, stejně jako "nejbezpečnější" banka na světě, New York Federal Reserve.

Takže nejbezpečnější systém přenosu finančních zpráv na světě a nejbezpečnější banka na světě byly napadeny a 81 milionů dolarů zmizelo ve vzduchu.

Když se to může stát jim, může se to stát i vám. Řešením je vlastnit fyzické zlato. Je to jeden majetek, který nelze hacknout, vymazat nebo nechat zmizet.

To neznamená, že byste měli zavolat svému makléři a říct mu, aby prodal všechny vaše akcie. Vůbec ne. Akcie tvoří důležitou součást dobře vyváženého portfolia.

Jako pojistku byste ale měli mít i fyzické zlato.

Níže vám ukážu, proč může být zlato nejlepší formou pojištění, kterou si můžete koupit.

Vaše bohatství je mnohem zranitelnější, než si myslíte. Jak zranitelné? Čtěte dál...

Nedávno jsem se vrátil ze Švýcarska, kde jsem se setkal s vedoucím největší světové rafinerie zlata. Rafinérie bere zlato v jedné formě, zpracovává ho a prodává v jiné formě, obvykle v čistější formě.

Řekl mi, že má čekací seznam zákazníků. Tito zákazníci chtějí koupit více zlata, než dokáže vyrobit. Na výrobě zlata pracuje na tři směny, dvacet čtyři hodin denně, a stále má čekací listinu pro zákazníky.

Jeho problémem je, že nemůže najít dostatek zlata, ať už pochází od těžařů nebo stávajících zlatých slitků, které nejsou tak docela kvalitní, jakou kupující požadují. A můj kontakt je velmi zkušený veterán na trhu se zlatem, který je v tomto oboru 35 let. Můj rozhovor s ním ukázal, že fyzický nedostatek zlata se již projevuje.

Čína k tomuto nedostatku rozhodně přispívá. Čína drží 2 biliony dolarů amerických státních dluhopisů a dalších dluhů. Ale dolar nemá většího přítele - Čína chce silný dolar. Chce silný dolar, protože drží cenné papíry v hodnotě 2 bilionů dolarů, a nechce, aby ztratily hodnotu.

Čína ale Spojeným státům nedůvěřuje a neměla by. Ví, že Spojené státy historicky devalvovaly měnu inflací, aby se dostaly zpod dluhu. Čína je tedy velmi zranitelná vůči inflaci, protože vlastní tolik cenných papírů denominovaných v amerických dolarech.

Proč je Čína jednoduše nevyhodí? Odpověď je, že je nemůže vyhodit. Trh s americkými státními dluhopisy není tak hluboký. Není moc likvidní. Čína nemůže vyhodit takové množství státních dluhopisů ani na trhu, který máme. A prezident by je skutečně mohl zastavit, kdyby se o to pokusili.

Takže Číňané jsou nuceni držet tyto papíry. Chtějí silný dolar, ale obávají se, že dolar nafoukneme. A v tom mají asi pravdu. A protože nemohou vyhodit státní pokladny, kupují zlato jako zajištění. Pokud je dolar stabilní, cenné papíry si zachovávají svou hodnotu. Zlato nemusí moc narůst.

Ale pokud nafoukneme dolar a ten ztratí hodnotu, ztratí na papírové straně. Ale vynahradí si to zlatem, které vlastní. Cena zlata poroste. Takže vytvářejí hedgeovou pozici. Opět dávají přednost silnému dolaru. Ale se svými nákupy zlata jsou připraveni na slabý dolar.

Moje rada pro vás jako investora je, že pokud je to dost dobré pro Čínu, je to dost dobré i pro vás.

Pokud chcete rozumět zlatu, je to docela jednoduché. Pokud dolar posílí, možná nebudete chtít zlato. Ale pokud bude dolar oslabovat, určitě chcete zlato. Od roku 2011 máme silný dolar. Je to brzda pro americkou ekonomiku, poškozuje exporty a importuje deflaci z celého světa. Maří snahy Fedu vytvořit inflaci. To vše jsou důsledky silného dolaru. Dlouho jsme nemohli mít silný dolar. A vypadá to, že nás čeká slabší dolar...

Spoušť slabšího dolaru se odehrála koncem února v čínské Šanghaji. Globální finanční elity vymyslely plán na oslabení jüanu, aniž by Čína oficiálně devalvovala svou měnu. Překvapivé devalvace ze strany Pekingu otřásly globálními trhy loni v srpnu a letos v lednu. Aby se tomuto výsledku zabránilo, bylo rozhodnuto, že dolar musí být oslaben. To Číně umožňuje udržet si neoficiální fixaci dolaru a zároveň vytvořit levnější jüan, aby podpořila svou ekonomiku.

Světové měnové úřady v podstatě rozhodly, že USA a Čína mohou ve srovnání s Evropou a Japonskem devalvovat. To se může projevit v průběhu let.

Můj výhled do budoucna je tedy slabší dolar, a to znamená vyšší dolarovou cenu zlata. To je jeden z důvodů, proč si zlato letos vede tak dobře. Je to nejvýkonnější třída aktiv v roce 2016 a také nejvýkonnější třída aktiv 21. století. Od roku 2000 zlato výrazně překonalo všechna ostatní aktiva, na která si vzpomenete, včetně hlavních akciových indexů a dluhopisů.

V tomto smyslu tedy zlato plní důležitou pojistnou funkci. Je to srovnatelné s požárním pojištěním domu. Nikdo nechce, aby jeho dům vyhořel. Ale pokud shoří a máte pojištění proti požáru, mít toto pojištění proti požáru bylo nedocenitelné.

Stejné je to se zlatem...

Pokud máte 10% alokaci zlata, je to jako vlastnit požární pojištění. Pokud se akciový trh dostane na nová historická maxima a zlato nikam nepůjde, tato 10% alokace vám neublíží. Ale pokud se trhy zhroutí, což očekávám, a cena zlata vyletí raketově, ta 10% alokace se násobně zvýší. Tento zisk vás ochrání před ztrátami ve zbytku vašeho portfolia. Zlato má tedy pojistnou funkci. A to nelze bagatelizovat.

Existuje další důvod, proč vlastnit zlato, který je vlastně docela nový. Je to proto, že existují nové hrozby, zejména kybernetická finanční válka.

V roce 2010 FBI a ministerstvo pro vnitřní bezpečnost lokalizovaly útočný virus zasazený ruskými bezpečnostními službami do systému akciového trhu Nasdaq. V posledních letech došlo k několika nevysvětlitelným výpadkům akciových trhů a bleskovým pádům. Některé z těchto událostí si mohly samy burzy způsobit samy v průběhu upgradů softwaru.

Jiné jsou ale vysoce podezřelé a přesné příčiny nebyly úředníky burzy nikdy zveřejněny.

Během jednoho cvičení ve hře finanční války, kterého jsem se zúčastnil v Pentagonu, jsem doporučil, aby SEC a New York Stock Exchange koupily sklad v New Yorku a vybavily ho pevnými telefony s měděným drátem, ručními kalkulačkami na baterie a dalšími předinternetovými zařízení. Toto zařízení by sloužilo jako nedigitální burza s obchodními stanicemi.

SEC by přidělila po 30ti hlavních akcií 20 největším makléřům-dealerům, kteří by byli určenými specialisty na tyto akcie. To by zajistilo tvorbu trhu u 600 největších akcií, které by pokrývaly více než 90 % veškerého obchodování v typický den.

Objednávky by byly zadávány na pevném analogovém telefonním systému a předkládány specialistům pro nabídky a nabídky davu živých makléřů. Přesně tak se donedávna obchodovalo s akciemi. Počítačové a algoritmické obchodování by bylo zakázáno jako nepodstatné. Na tomto nedigitálním místě by byl zastoupen pouze skutečný zájem investorů.

V případě vypnutí newyorské burzy digitálním útokem by se aktivovala nedigitální burza.

USA by daly Číně a Rusku vědět, že toto zařízení existuje především jako odstrašující prostředek k digitálnímu útoku. Pokud by naši rivalové věděli, že máme robustní nedigitální plán B, nemuseli by se vůbec obtěžovat provést digitální útok.

Sečteno a podtrženo: můžete si myslet, že máte bohatství, protože vlastníte akcie a dluhopisy. Ale opravdu nemáte. To, co máte, jsou elektrony. Vaše takzvané bohatství je ve skutečnosti digitální bohatství. A pokud budou ty burzy a účetní záznamy vymazány, nemáte nic.

A přeji vám hodně štěstí při pokusu o jeho obnovení. Velká část vašeho bohatství, včetně peněz v bance, je v digitální podobě a jakýkoli slušný hacker je dokonale schopen to vymazat.

Jedna z věcí, které se mi na zlatě líbí, je to, že je fyzické. Je hmatatelné, takže ho nelze hacknout, vymazat ani smazat. Pokud se tedy vaše digitální bohatství neliší od e-mailu a někdo stiskne tlačítko smazat, váš e-mail zmizí. Vaše bohatství zmizí. Většina lidí si myslí, že se jim to nemůže stát.

Nedávno ale země Bangladéš, jedna z nejchudších zemí světa, přišla o 100 milionů dolarů. 100 milionů dolarů prostě zmizelo. Ale nebylo to v bezejmenné bance v Bangladéši. Tyto peníze byly uloženy ve Federální rezervní bance v New Yorku. Federální rezervní banka v New Yorku je pravděpodobně nejbezpečnější bankou na světě. Je to hlavní regionální kancelář centrální banky Spojených států.

Zde tedy máte jednu z nejchudších zemí světa, se 100 miliony dolarů uloženými v centrální bance Spojených států zvané Federální rezervní systém a peníze zmizí.

Kdyby měli ty peníze ve zlatě, stále by je měli. A tento typ incidentů se děje se stále větší pravidelností. Nemůžete tedy předpokládat, že vaše digitální bohatství je v bezpečí.

Dovolte mi zopakovat, co jsem řekl dříve: Nedoporučuji vám prodat všechny své akcie. Akcie jsou součástí dobře diverzifikovaného portfolia. A myslím, že určité zlaté akcie vám právě teď nabízejí výnosy jednou za deset let.

Ale mít 10 % svého portfolia ve fyzickém zlatě je nejlepší forma pojištění.

S pozdravem,

James Rickards

Autor: James Rickards

Překlad: Finanční ninja


Líbil se Vám tento překlad?

Pomozte prosím zachovat provoz stránek Financnininja, i nejmenší finanční příspěvek velice pomáhá. Moc děkuji!