Zlato je na cestě k druhému týdennímu zisku kvůli inflačním rizikům

24.01.2022

By CNBC: Zlato rostlo v pátek druhý týden po sobě, protože inflace a geopolitická rizika podpořily jeho přitažlivost jako bezpečné útočiště, zatímco díky silné poptávce a rizikům nabídky to byl pro autokatalyzátorové palladium nejlepší týden od března.

Článek byl publikován dne 21. ledna 2022


Spotové zlato kleslo o 0,1 % na 1 836,60 USD za unci. Futures na americké zlato klesly o 0,2 % na 1 839,20 USD.

Stříbro kleslo o 0,2 % na 24,38 USD, ale zažilo nejlepší týden za rok, a to růstem o 6,3 %.

"Nyní vše mají pod kontrolou býci, protože tento týden se na trhu se zlatem rozhodně chystá let do bezpečí," řekl Bob Haberkorn, hlavní tržní stratég společnosti RJO Futures.

Pozornost trhu se nyní přesouvá na zasedání americké centrální banky ve dnech 25. až 26. ledna a ekonomové oslovení agenturou Reuters očekávají, že centrální banka zpřísní politiku mnohem rychlejším tempem, než se před měsícem myslelo, aby zkrotila trvale vysokou inflaci.

Vzestupnou dynamiku zlata by mohlo být obtížné udržet před očekávaným zvýšením sazeb, což snižuje přitažlivost držení neúročených drahých kovů, uvedl analytik Standard Chartered Suki Cooper v poznámce a předpovídá průměrné ceny 1 783 dolarů za unci v roce 2022.

Zlato tento týden zdražilo zhruba o 1 %, protože investoři hledali úkryt před obavami z možného prodloužení amerických sankcí nebo nových opatření EU, pokud Rusko, hlavní producent palladia, zaútočí na Ukrajinu.

Zatímco vyhlídky poptávky po kovech platinové skupiny vypadají letos lépe, vzhledem k rostoucím očekáváním zlepšení dostupnosti polovodičů ve druhém pololetí, ceny pravděpodobně zůstanou kolísavé, dokud se těsnost nabídky čipů neuvolní, uvedla analytička ANZ Soni Kumari.


Přeloženo z: https://www.cnbc.com/2022/01/21/gold-markets-us-fed-interest-rates-inflation-.html