Zlato opět dokazuje svou hodnotu jako jediné aktivum, které je bezpečné před vměšováním centrálních bankéřů

26.06.2022

By Alastair Ford: Kryptoměny se hroutí, akcie klesají, měny se propadají, ale zlato se drží stabilně

Článek byl publikován zde: 21.06.2022


Dolar se tento týden dostal na dvacetileté maximum vůči koši hlavních mezinárodních měn známému jako DXY, protože se projevily dopady zvýšení úrokových sazeb Federálního rezervního systému o 75 bazických bodů.

Světové centrální banky proti sobě již několik let vedou nevyhlášenou špinavou válku a v rámci závodu o nejnižší cenu znehodnocují měny zprava i zleva.

A navzdory působivým kouřovým clonám, které zastánci moderní měnové teorie ve prospěch centrálních bank vytvářeli, bylo každému, kdo měl alespoň trochu ekonomické gramotnosti, jasné, že jednoho dne dojde k zúčtování.

Toto zúčtování nyní přišlo poněkud dříve, než ekonomický establishment předpokládal - kvůli covidu a ruské invazi na Ukrajinu.

Je samozřejmě ještě brzy.

Recese hrozí po celém světě a jenom dobrovolně zaslepení členové Bidenovy administrativy si nyní myslí, že se jí lze vyhnout.

Voliči se pokusí Demokratickou stranu probudit v prosincových volbách v polovině volebního období, ale zda se jim to dostane, se teprve uvidí.

Koneckonců, za mnohé si mohou sami.

Vše odstartovaly stimulační balíčky z Obamovy éry - dny, kdy se tisknutí peněz říkalo "kvantitativní uvolňování".

Tisk peněz pokračoval i za Bushe a Trumpa, ale právě když se ekonomika zmítala pod prvními náznaky inflačního tlaku, přišel prezident Biden a napumpoval do systému dalších několik bilionů dolarů.

Není divu, že se to zlomilo.

Čísla M1, M2 nebo M3 dnes už ani nemá cenu uvádět, jsou zcela mimo tabulky.

A bude někdo schopen vrátit džina zpět do láhve?

To je velká otázka.

Protože národní voliči, kteří už více než dvě desetiletí naříkají na úspory, ještě nic neviděli.

Skutečná bolest z roku 2008 nás teprve čeká. Jenže teď se k tomu přidává další bolest z kovidu a krize z narušených ukrajinských dodávek.

Ať se stane cokoli, bude to nepříjemné.

Náznaky jsou již patrné.

Matky nemohou v USA sehnat dětskou výživu a ceny benzinu letí nahoru. Předpovědi o velkém nedostatku potravin na podzim se mohou ukázat jako mylné, ale určitě budou zásoby obilí omezené. Již dvacet let máme snadné peníze, které tlačí ceny nahoru, ale vzhledem k tomu, že je omezena i nabídka, je pravděpodobné, že půjdou nahoru.

Tedy pokud bude trhu umožněno volně fungovat.

Budou potraviny dotovány, jako tomu bylo za Římské říše? Ve Velké Británii již vláda vyplácí daňovým poplatníkům přímé platby v hotovosti, aby mohli platit účty za energie. Skutečnost, že tato hotovost bude mít podobu přímé slevy na samotné účty, nic nemění na tom, že se jedná o tzv. helikopter money.

V určitém okamžiku budou muset vlády nakonec popustit uzdu a nechat spotřebitele, aby si uvědomili, kolik věci skutečně stojí. Buď to, nebo zavedení příkazové ekonomiky sovětského typu.

Ve Spojeném království pro to existuje určitý precedens, ale těžko si lze představit, že by takový zásah skutečně proběhl v USA, kde kulturní zlomy již rozdělují zemi na dvě části. To, že se na Twitteru čas od času objevuje výraz "občanská válka", není jen pouhá internetová hyperbola. Když se nad tím zamyslíte, v ulicích USA se skutečně bojuje už léta.

To jsou jen úvodní akce, ale co můžeme v této fázi říct?

Za prvé - v postupně se zhoršující ekonomické krizi lidé drží zlato a prodávají krypto. Případ nákupu kryptoměn může být jen o fous stále neporušený, ale ukazuje se, že v této fázi cyklu to byly žhavé peníze, které držely hodnotu. Jakmile byly tyto peníze potřeba jinde, šly pryč.

Ne tak u zlata.

Vzhledem k silnému americkému dolaru zlato skutečně výrazně překonalo své výkony, což je jiný způsob, jak říci, že v posledních několika měsících bylo vůči rostoucímu dolaru v podstatě vyrovnané. Důvody není tak těžké najít.

Jsou to vlastně odvěké důvody, proč lidé odjakživa drželi zlato - je to nejspolehlivější způsob zajištění proti riziku.

Ve zlatě nejsou žhavé peníze a centrální bankéři se neopičí po nabídce. Je těžké ho zničit, a jak kanadští řidiči kamionů na vlastní kůži vědí, je těžší ho zabavit než fiat peníze.

Kryptoměny nemohou splnit všechny tyto položky a dolar nemůže splnit žádnou. Jediné, co má, je jeho výnos, a ten se v tuto chvíli nafukuje mnohem rychleji, než ho Fed dokáže vytvořit. To ještě není konec.


Autor článku: Alastair Ford

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.