Zlato se dobře drží proti silnému dolaru a rostoucím výnosům dluhopisů

06.07.2022

By Frank Holmes: Jsme téměř v polovině roku 2022 a zlato je zatím po ropě, uhlí a dalších komoditách největším vítězem.

Článek byl publikován zde: 25.06.2022


Žlutý kov si od začátku roku dokázal udržet kladné hodnoty a vyhnul se tlaku rostoucích výnosů a silného amerického dolaru. Mezitím se téměř všechny ostatní třídy aktiv - od akcií s velkou a malou kapitalizací po dluhopisy, od realitních investičních trustů (REIT) po kryptoměny - propadly buď do korekce, nebo do medvědího trhu.

Domnívám se, že to ukazuje, že zlato si zachovalo svou vnímanou roli uchovatele hodnoty i v dobách desetiletí vysoké inflace a ekonomické a geopolitické nejistoty. Jak často říkám, investice do zlata z vás miliardáře neudělá, ale může vám pomoci stabilizovat vaše portfolio, když se vše ostatní hroutí.

Dolar na 20letých maximech

Největší dojem na mě udělalo, že se zlato udrželo nad vodou i v době, kdy americký dolar posílil na dvacetiletá maxima vůči koši ostatních hlavních měn. Vzhledem k tomu, že zlato je oceňováno v dolarech, mají tato dvě aktiva historicky inverzní vztah, kdy jedno klesá, když druhé roste, a naopak. Na začátku pandemie dolar prudce vzrostl, protože investoři hledali bezpečné útočiště, což vyvolalo tlak na zlato. Hodnota dolaru je nyní vysoce zvýšená v důsledku zvyšování úrokových sazeb, a přesto se žlutý kov nadále obchoduje nad 1 800 USD za unci.

Mimo jiné i z tohoto důvodu souhlasím s generálním ředitelem společnosti Newmont Tomem Palmerem, který minulý týden uvedl, že spodní hranice ceny zlata se pravděpodobně zvýšila z předchozí podpory kolem 1 200 USD na současných 1 500 až 1 600 USD.

Když už jsem u toho, silnější dolar je smíšená zpráva. Na jedné straně může pomoci omezit dopady inflace tím, že kompenzuje cenu dovozu. Na druhé straně zdražuje americký vývoz pro zahraniční kupce. V důsledku toho budeme pravděpodobně svědky nižších zisků společností s mezinárodní expozicí ve čtvrtém čtvrtletí. Začátkem tohoto měsíce se Microsoft připojil ke společnostem Coca-Cola, Procter & Gamble a řadě dalších nadnárodních amerických společností, které kvůli silnější zelené měně snížily prognózy pro zbytek roku.

Budou společnosti z indexu S&P 500 zvyšovat dividendy, aby konkurovaly výnosům státních dluhopisů?

Jak jsem se již zmínil, státní dluhopisy se v letošním roce postupně vyprodávají, čímž se výnosy dostávají na několikaletá maxima (Výnosy dluhopisů rostou, když ceny klesají.) Dvouletý výnos se minulý týden obchodoval až na úrovni 3,45 %, což je výrazný nárůst oproti 0,78 % na začátku roku.

To může přilákat investory hledající výnosy, ale vyzývám je, aby měli na paměti, že inflace dosahuje 8,6 % ročně. To znamená, že ve skutečnosti platí vládě za privilegium držet její dluh.

Zároveň mohou mít dividendoví investoři problém s výběrem akcií, které vyplácejí konkurenceschopnou sazbu. K tomuto měsíci činí dividendový výnos indexu S&P 500 pouze 1,68 %, což je mírný nárůst oproti začátku roku 2022, ale pokles oproti červnu 2020, kdy se blížil 2,0 %.

Je dobře známo, že zlato nevyplácí žádný výnos, ale vzhledem k tomu, že akcie a dluhopisy jsou v nemilosti, může být kov v současné době lepší sázkou na potenciální udržení náskoku před inflací.


Autor článku: Frank Holmes

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.