Zlato se propadá o více než 2 %, palladium ztrácí 7 %, protože dolar stojí vysoko

14.06.2022
Dario Pignatelli | Bloomberg | Getty Images
Dario Pignatelli | Bloomberg | Getty Images

By CNBC: Zlato a palladium v pondělí prudce poklesly, protože dolar rostl v důsledku sázek na výrazné zvýšení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému USA, což snížilo atraktivitu zlata a dalších drahých kovů.

Článek byl publikován zde: 13.06.2022

Zlato a palladium v pondělí prudce poklesly, protože dolar rostl v důsledku sázek na výrazné zvýšení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému USA, což snížilo atraktivitu zlata a dalších drahých kovů.

Spotové zlato do 12:05 EDT (1605 GMT) kleslo o 2,2 % na 1 829,52 USD za unci. Futures na zlato ztratily 2,4 % na 1 829,80 USD.

Dolarový index dosáhl několikaletého maxima a stal se preferovaným bezpečným přístavem na úkor zlata, protože rostoucí úrokové sazby snižují atraktivitu slitků, které nevyplácejí žádné úroky.

"Nikde není žádný bezpečný trh, takže zlato bude likvidováno ... Probíhá masivní korekce, a když se volatilita dostane tak vysoko, nemůžete nikde najít bezpečí nebo pohodlí," řekl Phillip Streible, hlavní tržní stratég společnosti Blue Line Futures v Chicagu.

Žhavější než předpokládané údaje o americkém indexu spotřebitelských cen v pátek vedly k tomu, že obchodníci nyní sázejí na celkové zvýšení sazeb do září o 175 bazických bodů (bps), přičemž někteří vidí šanci na posun o 75 bps v tomto týdnu.

Zlato po zveřejnění údajů o inflaci dosáhlo měsíčního minima 1 824,63 USD, ale poté, co se do popředí dostaly ekonomické obavy, se silně odrazilo. Tato volatilita se rozšířila i na pondělí, kdy zlato prudce ustoupilo z měsíčního maxima dosaženého během asijské seance.

Rychlé uvolnění ceny zlata poukazuje na současnou přetahovanou mezi jeho cenotvornými faktory, kdy proti pevné inflaci stojí sázky na agresivní politické reakce, uvedla ve své poznámce banka J.P. Morgan.

Býčí výhled pro zlato by vyžadoval více známek toho, že hospodářský růst praská pod tlakem vyšší inflace, dodala banka v komentáři.

Palladium naposledy kleslo o 5,5 % na 1 828,92 USD za unci. Stříbro kleslo o 3 % na 21,22 dolaru za unci a platina ustoupila o 3,6 % na 938,31 dolaru.

Michael Hewson, hlavní tržní analytik společnosti CMC Markets UK, v komentáři uvedl, že obavy z poptávky v důsledku čerstvých omezení COVID v Číně urychlily prudký pokles autokatalyzátorů platiny a palladia.


Autor článku: CNBC

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na telegramu: https://t.me/financnininja

Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.