Zlato využívá konfliktu na Ukrajině

18.02.2022

By X-Trade Brokers (XTB): Zlato se znovu stává bezpečným přístavem díky potencionálnímu konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou

Článek byl publikován zde: 17.02.2022


Konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem se probírá již několik měsíců, ale vojenská cvičení ruské armády u Ukrajinských hranic začala v polovině prosince. Ceny mnoha komodit v reakci na napětí rostly, jelikož Rusko je jedním z hlavních producentů několika komodit. Situace je trochu odlišná na trhu se zlatem, které investory znovu ochraňuje před rizikem ozbrojeného konfliktu. Pokud by skutečně začala válka, zlato by se mohlo stát jedním z nejoblíbenějších instrumentů, speciálně v prostředí vysoké inflace.

Rusko a vztah se zlatem

Rusko není největším producentem zlata na světě, ale rozhodně je významným hráčem na tomto trhu. Podíl Ruska na produkci zlata v posledním desetiletí činil kolem 10 %. V roce 2020 Rusko vytěžilo 300 tun zlata, o něco méně než Austrálie nebo Čína. Klíčové však je, že Rusko má jedno z největších potenciálních nalezišť zlata na světě a samotná centrální banka drží jedny z největších rezerv na světě. Ruská centrální banka drží podle posledních údajů asi 2 300 tun zlata a v případě zlatých rezerv je 5. centrální bankou na světě. Zlato navíc tvoří pouze 22 % všech rezerv, což ukazuje, že kupní síla banky je enormní (v případě největších ekonomik světa rezervy zlata běžně přesahují 50 %, někdy i 60 %). Centrální banka pravidelně nakupuje zlato na trhu. Na druhé straně je investiční poptávka ze strany spotřebitelů nebo jiných institucí v Rusku stále omezená, což se však může změnit, pokud budou uvaleny případné sankce.

Zlato jako bezpečný přístav

Zlato od poloviny prosince rostlo přibližně o 8 %, během dnešní seance se blíží k maximům z poloviny listopadu a hlavní rezistenci na 1 900 USD za unci. Cena v srpnu 2020 prudce klesla, nicméně aktuálně se kupcům podařilo více než polovinu těchto ztrát smazat. Pohyb výše prudce zrychlil, když se objevily zprávy o ruské invazi na Ukrajinu.

Zlato se zotavilo z úvodní prodejní nálady a nyní je na cestě k otestování rezistencí Source: xStation5


Líbí se Vám Finanční ninja?


Co se stalo s cenou během předchozích konfliktů?

Zlato reaguje na mnoho faktorů včetně úrokových sazeb, amerického dolaru nebo sentimentu na akciovém trhu. Neméně důležitý je jeho status bezpečného přístavu, zejména pokud Rusko nebude schopné provádět finanční operace se západními zeměmi (zvažuje se pozastavení Ruska v systému SWIFT). Přesto byla reakce zlata na předchozí ruské konflikty omezená. Válka mezi Ruskem a Gruzií (ruská invaze) v srpnu 2008 nevedla k větší volatilitě. Během anexe Krymu a první fáze války se separatisty na Donbasu, však byla situace odlišná. V roce 2014 zlato rostlo dokonce o 17 %. Zároveň však ihned po anexi Krymu došlo k výběru zisků. Stojí za zmínku, že ve stejné době Federální rezervní systém normalizoval měnovou politiku a připravoval se na první zvýšení úrokových sazeb. V současnosti jsme v podobné situaci, ačkoliv inflace po celém světě je nyní mnohem výše.

Dřívější reakce zlata na ruské vojenské akce byly omezené a krátkodobé. Nyní se však objevilo riziko vojenského konfliktu. Pokud však Rusko bude pokračovat v hybridní válce a západní státy zůstanou pasivní, cena zlata může prudce klesat. Zdroj: xStation5

Co by se mohlo stát?

V případě invaze by cena zlata mohla kvůli obrovskému riziku rychle vyletět. To by byla velmi odlišná situace od pandemie, kdy se trhy potýkaly s problémy s likviditou (zlato v té době sloužilo jako zdroj hotovosti). Za předpokladu podobné nominální změny ceny jako v roce 2014, může cena zlata vzrůst směrem k 2000-2070 USD. Na druhou stranu, pokud konflikt eskaluje, může dojít k vybírání zisků podobně jako v roce 2014. Tehdy cena zlata v první fázi klesla o 10 %, což by při současných cenách mohlo cenu stlačit na úroveň 1700 USD.

Autor článku: X-Trade Brokers