Zvyšování sazeb Federálním rezervním systémem: Příliš málo a příliš pozdě?

22.06.2022

By Ron Paul: Návrat stagflace posílí sílící hnutí za nahrazení dolaru jako světové rezervní měny. To bude poslední hřebíček do rakve režimu sociálních válek a falešných peněz. Historie ukazuje, že taková krize obvykle vede k tomu, že lidé přijmou nějakou formu autoritářství. Pokud však ti z nás, kteří znají pravdu, budou účinně šířit myšlenky svobody, může tato krize vyústit v obrat k principům minimální vlády a maximální svobody.

Článek byl publikován zde: 20.06.2022


Nedávné zvýšení základní úrokové sazby Federálního rezervního systému o 0,75 % je nejvyšším zvýšením úrokové sazby Fedu od roku 1994. Toto zvýšení je známkou toho, že si Fed konečně uvědomil, že cenová inflace je trvalejší a rozsáhlejší, než se původně domníval.

Akcie v poslední době hodně poklesly. Důvodem jsou částečně obavy, že zvýšení sazeb uvrhne ekonomiku do recese. Zdá se, že sám Fed se domnívá, že ekonomika v blízké budoucnosti zpomalí, protože snížil svou projekci 2,2% hospodářského růstu v roce 2022 na 1,7 %. Ještě zlověstnější je, že ukazatel HDP atlantského Fedu pro druhé čtvrtletí roku 2022 klesl na nulu, což bylo částečně způsobeno slabými květnovými maloobchodními tržbami.

Fed tvrdí, že sníží inflaci, aniž by výrazně zvýšil nezaměstnanost nebo způsobil recesi. To bude pravděpodobně stejně přesné jako předpověď Fedu, že inflace je "přechodná".

Toto poslední zvýšení sazeb pouze zvýší sazby na úroveň, kde byly předtím, než se Fed kvůli uzavírkám (lockdownům) pustil do historického vytváření peněz. Federální rezervní systém nemůže zvýšit sazby ani zdaleka na úroveň, na které by byly na volném trhu, protože by to zvýšilo úrokové platby na neudržitelnou úroveň pro zadlužené spotřebitele, podniky a federální vládu.

Zvýšení úrokových sazeb o několik procent nebo méně může způsobit velký nárůst splátek federálního dluhu. Výsledné nové výdaje vyvíjejí tlak na údajně "nezávislý" Fed, aby udržoval nízké sazby, což zvyšuje pravděpodobnost, že se Fedu nepodaří zkrotit inflaci, ale podaří se mu vzkřísit stagflaci, která kombinuje růst cen s recesí. Tato nová stagflace způsobí, že 70. léta budou vypadat jako zlatá éra.

Navzdory raketově rostoucímu dluhu a roli Fedu při vytváření inflace je ve Washingtonu jen málo lidí odhodlaných snižovat výdaje. Kongres se v současné době připravuje na schválení plošného zvýšení výdajů na příští rok. Mezitím americká vláda letos vydává desítky miliard dolarů v souvislosti s Ukrajinou a Bidenova administrativa stále prosazuje nové masivní domácí programy.

Návrat stagflace posílí sílící hnutí za nahrazení dolaru jako světové rezervní měny. To bude poslední hřebíček do rakve režimu sociálních válek a falešných peněz. Historie ukazuje, že taková krize obvykle vede k tomu, že lidé přijmou nějakou formu autoritářství. Pokud však ti z nás, kteří znají pravdu, budou účinně šířit myšlenky svobody, může tato krize vyústit v obrat k principům minimální vlády a maximální svobody.


Autor článku: Ron Paul

Překlad: Finanční ninja

Sledujte stránky Finanční ninja na Telegramu: https://t.me/financnininja


Pokud se Vám tyto stránky líbí, můžete přispět skrze tlačítko níže

Nebo jako sponzor skrze PREMIUM sekci a mít tak přístup k placeným článkům


POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Důrazně doporučujeme individuální zvážení rizik!

Článek je výlučně názorem jeho autora a nemusí se shodovat s názory redakce.